Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących, im. Janusza Kusocińskiego to jedna z najbardziej utytułowanych szkół, jeśli chodzi o udział wychowanków w najpoważniejszych imprezach sportowych. Warto dodać, iż jej mury opuściło 26 olimpijczyków startujących na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich, począwszy od 1988 roku. Podczas ostatnich, w Rio de Janeiro znakomicie spisała się trójka naszych absolwentów: Łukasz Przybytek, Daria Pogorzelec oraz Patryk Dobek, którzy już dziś deklarują udział i chęć walki o nominacje na kolejne Igrzyska Olimpijskie.

8 lutego po raz kolejny, podczas uroczystej gali wyróżniono najlepszych uczniów – sportowców, którzy w 2016 roku osiągnęli spektakularne wyniki na arenach krajowych, wojewódzkich, oraz międzynarodowych.

Wśród zaproszonych gości, którzy wręczali nagrody laureatom byli przedstawiciele Radnych Miasta, m.in Wiceprezydent Gdańska -Piotr Kowalczuk, Andrzej Trojanowski – Dyrektor Biura Prezydenta ds Sportu; Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Sportu
w Urzędzie Marszałkowskim – Maciej Kowalczuk; Kierownik Referatu Sportu w Biurze Prezydenta ds. Sportu – Adam Maksim; Żaneta Geryk – Przewodnicząca Komisji Edukacji. Przybyli także pracownicy Kuratorium Oświaty, prezesi okręgowych związków sportowych oraz trójmiejskich klubów, olimpijczycy- absolwenci ZSSiO oraz byli pracownicy i przyjaciele sportu.

Ogromne podziękowania skierowano także do sponsorów szkolnego plebiscytu na najlepszego sportowca. Od lat rozwój młodych talentów wspierają: Rada Rodziców, Miasto Gdańsk, Pomorski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki, Pomorski Okręgowy Związek Judo, UKS Żabianka, MKS Gdańsk, Pomorski Związek Piłki Nożnej, SPR Wybrzeże Gdańsk.

 

W tym roku laury trafiły do przedstawicieli aż 8 dyscyplin/kategorii.

Oto nagrodzeni:

 

Gimnastyka

 

Liceum:

  1. Sasnal Filip – Indywidualne Mistrzostwa Polski – młodzieżowiec: złoty medal w wieloboju gimnastycznym, w ćwiczeniach wolnych, na kółkach i na drążku, srebrny medal w skoku przez stół gimnastyczny; Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie Mistrzowskiej – srebrny medal; Uczestnik Mistrzostw Europy Seniorów – trenerzy: Leszek Blanik i Adam Koperski
  2. Wieczorek Piotr – Indywidualne Mistrzostwa Polski – senior; srebrny medal w ćwiczeniach na koniu z łękami i kółkach; Uczestnik Mistrzostw Europy Seniorów – trenerzy: Leszek Blanik i Adam Koperski
  3. Burkowski Dawid – Indywidualne Mistrzostwa Polski – młodzieżowiec: złoty medal w ćwiczeniach na koniu z łękami, srebrny medal w ćwiczeniach wolnych i na poręczach; Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie Mistrzowskiej: Brązowy medal Seniorów – trenerzy: Adam Koperski i Andrzej Kaśków
  4. Górski Dominik – Indywidualne Mistrzostwa Polski – młodzieżowiec: srebrny medal w ćwiczeniach na koniu z łękami, brązowy medal w ćwiczeniach na drążku; Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie Mistrzowskiej: brązowy medal – trenerzy: Adam Koperski i Andrzej Kaśków
  5. Krawczyk Jakub – Indywidualne Mistrzostwa Polski – młodzieżowiec: 4 miejsce w wieloboju, 4 miejsce w ćwiczeniach wolnych, 5 miejsce w ćwiczeniach na skoku – trenerzy: Adam Koperski i Andrzej Kaśków

 

Gimnazjum:

  1. Kasków PawełNadzieje Olimpijskie -Liberec 2: srebrny medal – wielobój, brązowy medal – koń z łękami, brązowy medal – kółka; Indywidualne Mistrzostwa Polski kl. I: złoty medal – wielobój, złoty medal w ćwiczeniach wolnych, srebrny medal w ćwiczeniach na koniu z łękami; Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie I: złoty medal – trenerzy: Adam Koperski i Leszek Blanik
  2. Teresiak DominikIndywidualne Mistrzostwa Polski kl. I: srebrny medal w ćwiczeniach na poręczach, brązowy medal w ćwiczeniach wolnych; Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie I: złoty medal – trener: Andrzej Kaśków
  3. Wysocki JanIndywidualne Mistrzostwa Polski kl. I: brązowy medal w ćwiczeniach na drążku; Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie I: złoty medal – trener: Czesław Słodkowski
  4. Paluszkiewicz ŁukaszOgólnopolska Olimpiada Młodzieży: kl. II – Olsztyn: Złoty medal w ćwiczeniach wolnych, Brązowy medal w ćwiczeniach na kółkach; Drużynowe Mistrzostwa Polski kl. II – Bydgoszcz: Srebrny medal – trener: Czesław Słodkowski
  5. Wiszniewski PawełOgólnopolska Olimpiada Młodzieży kl. II – Olsztyn: Złoty medal w ćwiczeniach na drążku, brązowy medal w ćwiczeniach wolnych; Drużynowe Mistrzostwa Polski kl. II – Bydgoszcz: Srebrny medal – trener: Czesław Słodkowski
  6. Gniedziejko ZofiaIndywidualne Mistrzostwa Polski kl. I: brązowy medal w ćwiczeniach na równoważni – trenerzy: Halina Golasz  i Adrian Durka
  7. Tomczyk ZuzannaIndywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów: brązowy medal – skoki na ścieżce – trenerka: Agnieszka Supińska
  8. Gutowski SebastianIndywidualne Mistrzostwa Polski kl. I: brązowy medal w ćwiczeniach na skoku – trenerzy: Tomasz Dancewicz i Arkadiusz Filowiat

 

Szkoła Podstawowa:

  1. Wilde Szymon – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży kl. III – Olsztyn: złoty medal – poręcze; złoty medal – drążek; brązowy medal – wielobój; Drużynowe Mistrzostwa Polski
  2. III – Bydgoszcz: Srebrny medal – trener: Andrzej Kochanowicz
  3. Gniedziejko Jan – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży kl. II – Olsztyn: 5 miejsce– drążek;

miejsce- ćw. wolne; Drużynowe Mistrzostwa Polski kl. II – Bydgoszcz: srebrny medal – trener: Damian Laskowski

  1. Kubala Kacper – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży kl. III – Olsztyn: 9 miejsce– wielobój 8 miejsce- ćw. wolne i skok; Drużynowe Mistrzostwa Polski kl. III – Bydgoszcz: Srebrny medal – trener: Maciej Maciejewski
  2. Moskal Błażej – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży kl. III – Olsztyn: 4 miejsce– ćw. wolne, 6 miejsce- poręcze; Drużynowe Mistrzostwa Polski kl. III – Bydgoszcz: Srebrny medal – trener: Maciej Maciejewski
  3. Łukowski Antoni – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży kl. III – Olsztyn: 6 miejsce- skok;

Drużynowe Mistrzostwa Polski kl. III – Bydgoszcz: Srebrny medal – trener: Maciej Maciejewski

 

Judo

Liceum:

  1. Karolina MillerMistrzostwa Europy Juniorów: udział; Mistrzostwa Polski Juniorów: złoty medal; Mistrzostwa Polski Seniorów: brązowy medal – trenerzy: Mirosław Smaruj i

Radosław Laskowski

  1. Madajewska Katarzyna – Mistrzostwa Polski Juniorów: brązowy medal; Mistrzostwa Polski Seniorów: brązowy medal – trenerzy: Mirosław Smaruj i Radosław Laskowski
  2. Kumidor Wiktor – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: srebrny medal – trenerzy: Mirosław Smaruj i Tomasz Lisicki

Gimnazjum:

  1. Świtońska Joanna – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Elbląg: IX miejsce; Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek: IV miejsce; INTERNATIONAL JUDO Baltic Cup U 17: III miejsce – trenerzy: Mirosław Smaruj i Radosław Laskowski
  2. Maruszak Dominika – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek: II miejsce; INTERNATIONAL JUDO Baltic Cup U15: II miejsce; Puchar Polski: II miejsce – trenerzy: Andrzej Rybak i Paweł Chybczyński
  3. Muszyńska Paulina – Mistrzostwa Polski Młodziczek: V miejsce; INTERNATIONAL JUDO Baltic Cup U15: II miejsce; Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek: V miejsce – trenerzy: Andrzej Rybak i Tomasz Lisicki
  4. Sosnowski Jan – Mistrzostwa Polski Młodzików: V miejsce – trenerzy: Mirosław Smaruj i Radosław Laskowski

 

Szkoła Podstawowa:

  1. Pylypchak Anatolii – XXVI Turniej Judo im. Antoniego Reitera: III miejsce; XXIV Mistrzostwa Pomorza w Judo Dzieci im. Wiesława Sawiciego i kmdr Stanisława Filipiaka- Gdynia: V miejsce; Międzynarodowy Turniej dzieci „To My Gdańskie Lwy: V miejsce – trener: Andrzej Rybak
  2. Stalka Fabian – Pierwsze Finały Szkolnej Ligi Mini Judo: I miejsce; Pierwsze Eliminacje Szkolnej Ligi Mini Judo: I miejsce – trener: Andrzej Rybak
  3. Ilis Igor – Pierwsze Finały Szkolnej Ligi Mini Judo: II miejsce; Pierwsze Eliminacje Szkolnej Ligi Mini Judo: II miejsce – trener: Andrzej Rybak

 

Lekka atletyka

 

Liceum:

  1. Mrzygłód Cyprian – Rzut oszczepem: Mistrzostwa Świata Juniorów: IX miejsce; Mistrzostwa Polski Juniorów: Złoty medal; Kadra Narodowa Juniorów; Klasa sportowa Mistrzowska – trener: Leszek Walczak
  2. Baran Patryk – 10 – bój: Mistrzostwa Świata Juniorów: XV miejsce; Mistrzostwa Polski Juniorów w Wielobojach: Złoty medal; Mistrzostwa Polski Juniorów: Srebrny medal –w skoku o tyczce; Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów: Złoty medal; Kadra Narodowa Juniorów; Klasa sportowa I – trener: Ryszard Kański
  3. Urban Karolina – Rzut dyskiem, pchnięcie kulą: Mistrzostwa Polski Juniorów: Złoty i brązowy medal; Kwalifikacje na Mistrzostwa Świata Juniorów; Kadra Narodowa Juniorów; Klasa sportowa I – trenerka: Aleksandra Walczak
  4. Zabłocki Mateusz – Rzut oszczepem: Mistrzostwa Świata Juniorów: XXIV miejsce

Mistrzostwa Polski Juniorów – Srebrny medal; Klasa sportowa I – trener: Leszek Walczak

  1. Galikowski Michał – 400 m ppł: Mistrzostwa Polski Juniorów: srebrny medal; Kadra Narodowa Juniorów; Klasa sportowa I – trenerzy: Marek Galikowski i Maciej Ratajczak
  2. Pepliński Kacper – 10 – bój: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: srebrny medal; Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych: Brązowy medal: Klasa sportowa III – trener: Ryszard Kański
  3. Wegner Dawid – Rzut oszczepem: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: Brązowy medal; Kadra Narodowa Juniorów; Klasa sportowa I – trener: Leszek Walczak
  4. Bajor Magdalena – Rzut oszczepem: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: Brązowy medal; Klasa sportowa II – trener: Leszek Walczak

 

Gimnazjum:

  1. Rohde Karol, Słomiński Sebastian, Węsierski Bartosz, Frąckowiak Milan – Sztafeta 4x100m: IV miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików; II miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Bydgoszcz 2016 – trener: Maciej Ratajczak
  2. Senk Dominik – Skok o tyczce: VIII miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików; III miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików – trenerzy: Edward Szymczak i Ryszard Kański
  3. Stolc Mikołaj – Skok o tyczce: XIV miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików; IV miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików – trenerzy: Edward Szymczak i Ryszard Kański

 

Szkoła Podstawowa:

  1. Kubala Amelia – Dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Gdańska w skoku w dal i biegu na 60 m; uczestniczka Mistrzostw Polski (Łódź 2016) – trenerka: Katarzyna Majchrzak
  2. Łowicki Michał – Dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Gdańska w skoku w dal i biegu na 300 m; uczestnik Mistrzostw Polski (Łódź 2016) – trenerka: Małgorzata Pogorzelska
  3. Borkowski Mateusz – Dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Gdańska w skoku w dal i biegu na 300 m; uczestnik Mistrzostw Polski (Łódź 2016) – trenerka: Małgorzata Pogorzelska
  4. Piskulski Oliwer – Złoty medalista Mistrzostw Gdańska w biegu na 60 m, brązowy medalista w skoku w dal; uczestnik Mistrzostw Polski (Łódź 2016) – trenerka: Małgorzata Pogorzelska

 

Pływanie

 

Liceum:

  1. Chmielewska Julia – Młodzieżowe Mistrzostwa Polski: Srebrny medal 4 x 100m st. DOW; Stypendystka Chowan University (USA), trener: Igor Łuczak
  2. Gasin Nadia – Finalistka B Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – trener: Igor Łuczak

 

Gimnazjum:

  1. Bylińska Agnieszka – Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich: 4. miejsce na 200 m st. motylkowym; Kadra Narodowa Juniorów – trener: Piotr Rząsa
  2. Kuropatwa Weronika – Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich: 6. miejsce na 100 m st. grzbietowym; Kadra Narodowa Juniorów – trener: Michał Majewski
  3. Miodek Karolina – Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich: 6. miejsce na 100 m st. klasycznym; Kadra Narodowa Juniorów – trener: Michał Majewski
  4. Kaczanowska Maria – Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich: 8. miejsce na 100 m st. grzbietowym; Kadra Narodowa Juniorów – trener: Michał Majewski
  5. Dubiel Kornel – Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich: 10. miejsce na 200 m st. grzbietowym – trener: Piotr Rząsa

 

Szkoła Podstawowa:

  1. Bober Paweł – Członek Kadry Narodowej Juniorów; Ogólnopolskie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13-letnich: III miejsce – 100 m stylem grzbietowym – trenerka: Anna Szargiej
  2. Rząsa Jacek – Członek Kadry Narodowej Juniorów; Ogólnopolskie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13-letnich: VI miejsce – 200 metrów stylem grzbietowym – trenerka: Anna Szargiej
  3. Walijewski Radosław – Członek Kadry Wojewódzkiej Młodzików: Ogólnopolskie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12-letnich: I miejsce – 200 metrów stylem klasycznym – trenerka: Anna Szargiej
  4. Hebel Natalia – Drużynowy Wielobój Pływacki Dzieci 11 lat: VI miejsce w zestawieniu ogólnopolskim – trener: Przemysław Gorczyca
  5. Piasecka Alicja – Członkini Kadry Wojewódzkiej Młodzików: Ogólnopolskie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12-letnich: IX miejsce – 200 metrów stylem zmiennym – trenerka: Paulina Kret.

 

Piłka nożna

 

Gimnazjum:

  1. Molenda Michał – Brązowy medal MP-turniej W. Smolarka; Finalista MP-turniej K. Górskiego; Reprezentant Kadry Pomorza; Reprezentant Polski U-16 – trener: Jakub Frydrych
  2. Młyński Mateusz – Brązowy medal MP-turniej W. Smolarka; Finalista MP-turniej K. Górskiego; Reprezentant Kadry Pomorza; Reprezentant Polski U-16 – trener: Jakub Frydrych
  3. Kamiński Bartosz – Reprezentant Kadry Pomorza; Reprezentant Polski U-15 – trener: Grzegorz Grzegorczyk
  4. Kałuziński Jakub – Reprezentant Kadry Pomorza; Reprezentant Polski U-15 – trener: Grzegorz Grzegorczyk
  5. Formella Michał – Reprezentant Kadry Pomorza; Uczestnik Turnieju Finałowego o puchar im. L.Jezierskiego – trener: Szymon Hartman

 

Piłka ręczna

 

Liceum:

  1. Adamczyk Kamil – Członek Kadry Narodowej Juniorów; Zawodnik II Ligi – trenerzy: Szymon Biernacki i Leszek Biernacki
  2. Pieczonka Patryk – Członek Kadry Narodowej Juniorów Młodszych – trenerzy: Szymon Biernacki i Leszek Biernacki
  3. Dzieciątkowski Jakub – Członek Kadry Narodowej Juniorów (Piłka Ręczna Plażowa) – trenerzy: Jakub Bonisławski i Karol Radecki
  4. Żurawski Bartosz – Zawodnik II Ligi – trenerzy: Tomasz Gacyk, Piotr Zelent
  5. Malinski Paweł – Zawodnik II Ligi – trenerzy: Tomasz Gacyk, Piotr Zelent

 

Sporty różne olimpijskie

 

Liceum:

  1. Lidzbarska Julia (szermierka): Mistrzostwa Europy – Serbia: XI miejsce – indywidualnie, III miejsce – drużynowo; II Puchar Polski Juniorów: V miejsce; III Puchar Polski Juniorów: II miejsce – trener: Konrad Pietrusik
  2. Lorkowska Patrycja (kolarstwo): Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w kryterium ulicznym: II miejsce; Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w jeździe szosowej na czas: IV miejsce; Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim: V miejsce– trener: Dariusz Malecki i Sebastian Malecki
  3. Labunets Elizaveta (Łyżwiarstwo Figurowe): Mistrzostwa Polski Novice: VI miejsce; Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: VII miejsce – trener: Marek Sząszor
  4. Łukasiak Anna (Łyżwiarstwo Figurowe): Mistrzostwa Polski Juniorów: VII miejsce; Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży: VIII miejsce – trener: Mirosław Gabryś

 

Gimnazjum:

  1. Aleksandra Michalak (tenis stołowy): Mistrzostwa Województwa Pomorskiego: III miejsce; II miejsce w klasyfikacji Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Tenisa Stołowego w kategorii Juniorek Młodszych; III miejsce w klasyfikacji Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Tenisa Stołowego w kategorii Juniorek– trener: Bartosz Gajek.

 

 

Sporty różne nieolimpijskie

 

Liceum:

  1. Sabiecki Miłosz (Karate): Mistrzostwa Europy – European Shotokan Karate: II miejsce; Mistrzostwa Polski Karate WKF: I miejsce; Grand Prix Hradec Kralowe – Puchar Świata: I miejsce – trenerzy: Marek Ołowski i Arkadiusz Stubba

opracowanie: Małgorzata Pogorzelska