UWAGA KANDYDACI

XII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Kandydatów do publicznych szkół ponadgimnazjalnych na terenie Pomorza obejmuje rekrutacja elektroniczna pod adresem nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat.

Kandydat wprowadza dane do systemu, w tym oceny i osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum i zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz określa preferencje wyboru szkół ( można wybrać trzy szkoły), zapoznając się z ofertą przedstawioną w systemie.

Po przejściu rekrutacji elektronicznej, należy:

  • Wydrukować wniosek z systemu i złożyć go w szkole pierwszego wyboru wraz z dokumentami określonymi w Regulaminie Rekrutacji.
  • Wykaz dokumentów i terminy określa Regulamin Komisji Rekrutacyjnej.

Regulamin Rekrutacji

W „dużej” bibliotece w dniach 24 – 30 września obchodziliśmy wyjątkowe święto książek niebezpiecznych, podejrzanych, przeklętych… Tydzień Książek Zakazanych to akcja, która ma zachęcić do czytania „na przekór”. Akcent położony jest tutaj na te książki, które funkcjonują w świecie literatury jako utwory wzbudzające kontrowersje natury obyczajowej, politycznej czy moralnej, utwory mające nieraz opinię skandalicznych.

Sama koncepcja akcji powstała w Stanach Zjednoczonych, a jej pierwsza edycja odbyła się w 1982 roku. Nasi czytelnicy odwiedzający w tych dniach bibliotekę mogli zapoznać się z dostępnymi u nas książkami z „czarnej listy”. Byli bardzo zdziwieni , że niektóre ze świetnie przez nich znanych tytułów m.in. seria „Harry Potter”, „Przygody Tomka Sawyera”, „Folwark zwierzęcy” czy bajka o „Czerwonym Kapturku” znalazły się na cenzurowanym. Wystawie książek towarzyszyła gazetka informacyjna na temat święta wraz z opisami niektórych zakazanych tytułów.

Oprac. Ewa Szafarz