UWAGA KANDYDACI

XII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Kandydatów do publicznych szkół ponadgimnazjalnych na terenie Pomorza obejmuje rekrutacja elektroniczna pod adresem nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat.

Kandydat wprowadza dane do systemu, w tym oceny i osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum i zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz określa preferencje wyboru szkół ( można wybrać trzy szkoły), zapoznając się z ofertą przedstawioną w systemie.

Po przejściu rekrutacji elektronicznej, należy:

  • Wydrukować wniosek z systemu i złożyć go w szkole pierwszego wyboru wraz z dokumentami określonymi w Regulaminie Rekrutacji.
  • Wykaz dokumentów i terminy określa Regulamin Komisji Rekrutacyjnej.

Regulamin Rekrutacji

13 września dzieci z klas II i III SP uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych pt. „Zwyczaje os i pszczół”. Warsztaty prowadził pan Mirosław Romański – na co dzień zajmujący się zwalczaniem szkodników.

Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek o życiu i zwyczajach os i pszczół; dowiedziały się jaka jest różnica pomiędzy osą, a pszczołą, że osa może żądlić wiele razy (nie zostawia żądła w ciele), natomiast pszczoła po użądleniu umiera. Zazwyczaj pszczoły są spokojne, a osy mają większą tendencję do agresji. W ulu os nie znajdzie się miodu.

Osy i pszczoły mimo swojego podobieństwa zewnętrznego, tak naprawdę różni bardzo wiele cech i zachowań. Pszczoły zbierają nektar z kwiatków, a osy nie. Pszczoły wytwarzają miód, a osy nie. Pszczoły żyją w gromadzie, a osy nie zawsze. Dzieci z bliska mogły zobaczyć gniazdo os oraz zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy osą, a szerszeniem.

Na koniec panie nauczycielki z klas młodszych wystąpiły w roli modelek i mogły założyć stroje, które stosuje się przy zwalczaniu szerszeni i os. Natomiast dzieci mogły zobaczyć jakie są różnice pomiędzy tymi strojami.

Anna Grzyb