Miesięczne archiwum: Maj 2016

Dajesz dziecku klapsy? Wrzeszczysz na nie? Masz jak w banku, że będzie się zachowywało coraz gorzej – dowodzą najnowsze badania.

Naukowcy wzięli pod uwagę 17 różnych elementów, które określają rozwój dziecka, a następnie porównywali wyniki dzieci, które dostawały klapsy, z wynikami tych wychowywanych w domach bez przemocy. Okazało się, że w 13 z 17 sprawdzanych wyników dzieci otrzymujące klapsy lasowały się niżej niż rówieśnicy. Wykazywały m.in. więcej zachowań antyspołecznych, gorzej się uczyły, miały niższą samoocenę, mniej przyjaciół i gorsze relacje z rodzicami. Co więcej w rodzinach, które decydowały się a dawanie dzieciom klapsów dużo częściej dochodziło potem do ataków poważniejszej przemocy fizycznej.

Czytaj dalej

Dnia 05.04.2016 w Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku odbyły się miejskie eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Miasta Gdańska pod hasłem: „Młodzież zapobiega Pożarom” dla uczniów liceum.

Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów – MATEUSZ KOMORSKI z klasy IA oraz BARTOSZ SZCZYPIOR z klasy IB, którzy zajęli odpowiednio I i II miejsce w szkolnym etapie tego konkursu przygotowanym przez nauczyciela EDB – Pana P. Daszyńskiego.

Czytaj dalej

Nasi lekkoatleci do udanych mogą zaliczyć start w Nestle Cup 2016 pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. . Zawody w 3-boju lekkoatletycznym zgromadziły zawodników programu Lekkoatletyka dla Każdego z województwa pomorskiego. Wszyscy sportowcy musieli zmierzyć się obowiązkowo w dwóch konkurencjach: 60m oraz rzut piłeczką palantową oraz dodatkowej, wybranej przez siebie: 300m, 600m, skok w dal ze strefy, wzwyż, p. kulą [ dz.2kg / ch. 3kg].

Czytaj dalej

Dnia 14 marca 2016 roku uczniowie klasy IIA LO wraz z nauczycielem biologii Panem P. Daszyńskim uczestniczyli w wykładzie pt. “Uczenie się i pamięć” przeprowadzonym przez Dr Dorotę Myślińską z Katedry Fizjologii zwierząt.

Pani Dr D. Myślińska w trakcie wykładu poruszyła wiele ważnych i niezwykle ciekawych kwestii dotyczących budowy i funkcjonowania mózgowia człowieka oraz rozmieszczenia ośrodków kontrolujących poszczególne procesy życiowe. W czasie wykładu uczniowie zapoznali się z wieloma cennymi informacjami na temat pamięci i jej rodzajów oraz efektywnego uczenia się.

Czytaj dalej

W październiku 2016 roku uczniowie klasy IIA LO wraz z nauczycielem biologii Panem P. Daszyńskim uczestniczyli w warsztatach pt. “Od liścia do drzewa filogenetycznego” przeprowadzonych przez dr Marcina Górniaka z Katedry Ewolucji Molekularnej UG. Podczas warsztatów młodzież zgłębiała tajniki dotyczące drzewa filogenetycznego oraz badań genetycznych opartych na metodzie PCR i sekwencjonowaniu – przydanych w ustalaniu pokrewieństwa między organizmami.

Czytaj dalej

W wielką przyjemnością informuję, że ZSSiO za wkład włożony w propagowanie Dni Dawcy Szpiku w Gdańskich Szkołach Ponadgimnazjalnych otrzymała specjalne podziękowanie za zorganizowanie i przeprowadzenie akcji, w której szkoła pozyskała 56 nowych potencjalnych dawców szpiku. Każda zarejestrowana osoba to szansa na nowe życie dla osób chorych na białaczkę, a dzięki ofiarności i niezwykle rzetelnej pracy naszych wolontariuszy oraz wsparciu nauczycieli – Pani K. Zęgoty i Pana P. Daszyńskiego Fundacja DKMS przekazała dyplom gratulacyjny na ręce szkolnego koordynatora.

Czytaj dalej

Dnia 10.03.2016 w Katedrze Genetyki UG w ramach zajęć profilowych z biologii odbyły się warsztaty dla uczniów klasy IIA LO pt.: “Bliskie spotkania z cząsteczką życia – izolacja DNA”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać pracę w laboratorium „od kuchni” i  jednocześnie spotkać się z genetyką od strony praktycznej. W trakcie warsztatów uczniowie mogli samodzielnie wyizolować DNA z owoców i jednocześnie zaobserwować tę cząsteczkę życia gołym okiem w próbówce.

Czytaj dalej

Dnia 12.05.2016 roku uczniowie klasy IIA LO wraz z nauczycielem biologii Panem P. Daszyńskim uczestniczyli w warsztatach pt.: „Obserwacja mikroskopowa składników komórki roślinnej”.

Podczas warsztatów uczniowie mogli zapoznać się z metodą preparatyki mikroskopowej oraz samodzielnie wykonać preparaty z tkanek roślinnych, a następnie zaobserwować poszczególne tkanki twórcze i stałe w mikroskopie optycznym.

Czytaj dalej

Dnia 21 i 22 maja 2016 roku wolontariusze z ZSSiO (Gimnazjum nr 15 i XII LO) wspólnie z koordynatorem Panem P. Daszyńskim po raz kolejny przeprowadzili akcję zbierania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Tym razem odbyła się ona w Auchan – Gdańsk przy ulicy Kołobrzeskiej 32/34.  Uczniowie klasy IIA w składzie: Tomasz Lewandowski, Damian Woźniak i Wojciech Hajnos przez cały weekend od godziny 10 do 18 przeprowadzali zbiórkę potencjalnych dawców na specjalnie do tego celu przygotowanym stanowisku i jak uprzednio akcja odbywała się w ścisłej współpracy z Fundacją DKMS Polska.

Czytaj dalej

Dnia 26.10.2016 roku uczniowie klasy IIA LO wraz z nauczycielem biologii Panem P. Daszyńskim uczestniczyli w warsztatach pt.: „Ultrastruktura organelli komórkowych w mikroskopie elektronowym”. Podczas warsztatów uczniowie mogli zapoznać się z budową mikroskopu elektronowego oraz samodzielnie wykonać preparaty mikroskopowe i oglądać ultrastrukturę poszczególnych organelli komórkowych. Uczniowie mogli również zaobserwować budowę bakteriofagów i przypomnieć sobie wiadomości z cykli „życiowych” wirusów.

Czytaj dalej

Dnia 20 maja 2016 roku uczennice Gimnazjum nr 15 w składzie Wiktoria Mycio, Inez Kaszuba i Aleksandra Dziedzic,  przy wsparciu merytorycznym  Pana P. Daszyńskiego, uczestniczyły w I Międzyszkolnych Mistrzostwach I Pomocy Przedmedycznej GIM – MED odbywających się w murach  Gdańskiego Gimnazjum i Liceum na ul. Małomiejskiej 58. Dziewczyny godnie reprezentowały ZSSiO i od wczesnych godzin porannych zmagały się z pozoracją wielu wypadków mogących przytrafić się na terenie szkoły i poza nią.

Czytaj dalej

Dnia 20 maja 2016 uczniowie gimnazjum i liceum przy ZSSiO mogli uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu związanym z IX Ogólnopolskimi Igrzyskami Sportowców po transplantacji. Na zaproszenie  Pana P. Daszyńskiego do naszej szkoły przybył wybitny specjalista chirurg i transplantolog Pan prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, która jest wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o przeszczepy nerek. Pan Profesor przeprowadził dla naszych uczniów wykład na temat: „Stan przeszczepiania narządów w Polsce oraz perspektywy rozwoju z uwzględnieniem  znaczenia aktywności fizycznej dla pacjentów po transplantacji narządów”.

Czytaj dalej

Dnia 25 maja 2016 roku zostały wręczone nagrody i dyplomy   dzieciom ze świetlicy za konkurs “Laurka dla Mamy”.
Jury wzięło pod uwagę ciekawą technikę plastyczną oraz orginalne życzenia dla Mamy.
Wyróżniono 12 prac:
Zuzia Lisiewicz 1c,Mikołaj Pieczykolan 1c,
Zuzia Rajkowska 2 a,
Oliwia Benc 2b, Julia Dembowska 2b, Karol Lorenc 2b,Nina Kosiedowska 2b, Maks Sierosławski 2b, Piotr Walewski 2b, Cyprian Wyszomirski 2b; Natalia Kucińska 2b, Laura Tyszko 2b
Gratulujemy!

Opracowała Katarzyna Zyber.

Główna impreza sezonu dla dzieci 10-11 letnich zakończona sukcesem 😀
W klasyfikacji drużynowej wśród 11-latków zajęliśmy 1. miejsce, wśród 10-latków 2. miejsce.
W klasyfikacji indywidualnej wśród 10-latków 3. miejsce zajęli Aleksandra Szargiej oraz Wiktor Dubiel, wśród 11-latków również na trzecich miejscach sklasyfikowani byli Natalia Hebel oraz Przemysław Jankowski. Brawo!!!

Czytaj dalej

W sobotę 7 maja 2016r na pływalni MOSiR w Gdańsku odbyły się zawody pływackie Bałtyckie Nadzieje Olimpijskie.
Zawody rozgrywane były w dwóch blokach: porannym gdzie startowały dzieci z roczników 2009 do 2007 oraz popołudniowym gdzie brały udział dzieci z roczników 2006 do 2003. W zawodach udział wzięło ok 600 zawodników z 28 klubów z: Warszawy, Malborka, Starogardu Gd., Sopotu, Gdyni, Bydgoszczy, Elbląga, Grudziądza, Kartuz, Osielska, Mławy, Gdańska oraz z Kaliningradu (Rosja).
Jak na gospodarzy przystało zdobyliśmy łącznie najwięcej, bo aż 46 medali, w tym 14 złotych, 24 srebrnych, 8 brązowych. . Najlepszym zawodnikiem całych zawodów został Paweł Bober.
Czytaj dalej

15 maja (niedziela) o godz. 7.30 zebraliśmy się na ul. Pomorskiej, a następnie udaliśmy się na ul Piastowską 160 obok hotelu Golden Tulipe, gdzie naszym zadaniem było przygotowanie punktu żywienia na 30 km 1PZU Maraton Gdańsk dla ponad 2 tys. maratończyków.

Wolontariuszami z naszej szkoły było 30 uczniów z gimnazjum, z klas Ib, IIa, IIb, IIIb, II SMS oraz liceum: Ia i IIc nad którymi opiekę sprawowali p. K. Zęgota, p. P. Daszyński oraz p. Z.Kuźmiuk.

Czytaj dalej