Miesięczne archiwum: Październik 2017

NOWY W KLASIE -jak mądrze wspierać dziecko

nauka w nowej szkole to z jednej strony ekscytująca perspektywa, a drugiej mnóstwo obaw. Dziecko nie musi o tym głośno mówić, ale w głębi duszy martwi się, czy znajdzie przyjaciół, czy trafi na życzliwych profesjonalistów, czy sprosta wymaganiom.

Czytaj dalej

30 października  2017 r. uczniowie z klas O – III SP uczestniczyli w pierwszym, w tym roku szkolnym koncercie muzycznym z cyklu „Bajnutek”, pt. „Zaczarowana jesień”. Artyści pięknym śpiewem opowiedzieli nam o złotej jesieni. Dzieci zapoznały się z instrumentem – ustną harmonijką.

Pan Mikołaj, który grał na harmonijkach o różnej wielkości, zaprezentował nam utwory z różnych stron świata.

Czytaj dalej

BEZPIECZNIE W RODZINIE – bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna dla osób uwikłanych w przemoc w rodzinie

To propozycja dla mieszkańców Gdańska borykających się z problemem przemocy w rodzinie.

Czytaj dalej

W październiku wychowankowie internatu przeprowadzili zbiórkę koców, pościeli i żywności dla zwierząt ze schroniska „Promyk”.

Wychowankowie odwiedzili podopiecznych schroniska, zaprzyjaźniając się z nimi podczas spaceru.

Czytaj dalej

Widać ją nie tylko za oknami, ale również w dekoracjach pomieszczeń i prezentacji prac konkursu plastycznego grupy IG.
Gratulujemy Krzysiowi Płaza i Szymonowi Konkol.

Czytaj dalej

W Gdańsku powstało kolejne miejsce , w którym dyżurują psychologowie, terapeuci posiadający informacje na temat wszystkich dostępnych w Gdańsku form pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, członków ich rodzin, znajomych, przedstawicieli instytucji.

Czytaj dalej

Problem fonoholizmu odnosi się do zaburzenia behawioralnego związanego z nałogowym/kompulsywnym używaniem telefonu komórkowego. Mówimy o nim, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego telefonu, najczęściej mającego dostęp do Internetu. Problem fonoholizmu, zdawać, by się mogło, zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osoby w różnym wieku.

Czytaj dalej

Odpowiadamy na trudne pytania

  • Najpierw warto, żebyśmy sami odpowiedzieli sobie na te pytania zgodnie z naszą filozofią życia i wiarą
  • Jeśli już sami odnajdziemy swoje odpowiedzi, wtedy nie musimy wymyślać niczego innego dla dziecka

Czytaj dalej

Fazy – Konsekwencje – Sygnały ostrzegawcze

Większość nastolatków próbuje jakiś środków odurzających np. alkoholu lub papierosów. Część z nich sięga po jeszcze inne środki, np. marihuanę (FAZA I). Znaczna część młodych ludzi na tym poprzestaje. Jednak niektórzy zaczynają coraz częściej sięgać po środki odurzające ( FAZA II ). Aby przestać brać, większość z nich potrzebuje już wtedy pomocy. Przeważającej grupie nastolatków udaje się pomóc. Niestety nie wszystkim. Młodzi ludzie, którzy w porę nie otrzymali wsparcia mogą uzależnić się od substancji psychoaktywnych ( FAZA III ).

Czytaj dalej

Dzisiaj w zerówce, po raz drugi w tym roku szkolnym, odbyło się spotkanie w ramach akcji czytelniczej “Poczytaj mi, przyjacielu”. Martyna Konefke z klasy VII a przeczytała maluchom swoją ulubioną książkę z dzieciństwa Pierre’a Probsta „Karolina na wsi”. Dzieciom bardzo podobało się opowiadanie i chętnie zgłaszały się do odpowiedzi.

Czytaj dalej

W dniu 25 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach pedagogiki pozytywnej i superwizyjnej. Tym razem rozmawialiśmy na temat różnorodności antydyskrymninacyjnej.

Agnieszka Wałęsa

Dnia 25 października klasy 0 – III SP zostały zaproszone na spotkanie z Piotrem Myszką !

Dzieci miały niepowtarzalną okazję poznać utytułowanego żeglarza, reprezentanta Polski w windsurfingu. Było dużo o sporcie, o dalekich podróżach i o Igrzyskach Olimpijskich. Nie zabrakło również czasu na pytania, autografy i wspólne zdjęcia.

Czytaj dalej

CO SIĘ DZIEJE W GŁĘBI DZIECIĘCEGO SERDUSZKA PO ŚMIERCI BLISKIEJ OSOBY?

JAK MOŻEMY POMÓC DZIECKU W PRZEŻYCIU STRATY?

Dzieci, które przeżyły śmierć bliskiej osoby czują się obco nawet w miejscach, które kiedyś doskonale znały. Niewielu z nas dorosłych tak naprawdę potrafi pomóc dziecku w żałobie. Boimy się własnych słów, aby nie zranić małego człowieka. Działając w dobrej intencji pragniemy “ochronić” dziecko przed cierpieniem, płaczem, bólem, rzeczywistością, poczuciem straty.

Czytaj dalej

25 października klasa III a SP rozpoczęła cykl lekcji w bibliotece szkolnej pt: „ Klasowe czytanie w bibliotece”. Pani Kasia zaprezentowała uczniom czasopismo pt.: „ Świerszczyk” i przeczytała o nowoczesnych technologiach we współczesnym świecie.

W dalszej części spotkania zaprezentowała cykl książek pt.: „Odlotowe odkrycia”. Pani Kasia z książki pt.: „ Odlotowe odkrycia – Michael Farady i elektryczność” zapoznała dzieci z postacią Michaela Faradaya, przeczytała o jego dzieciństwie i zainteresowaniach.

Czytaj dalej

Fundacja Wspierania Rodzin Przystań prowadzi Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobowości MILA, który oferuje pomoc w zakresie poradnictwa psychologicznego i konsultacji diagnostycznych, psychoterapii nerwic, depresji, zaburzeń emocjonalnych i lekowych, zaburzeń osobowości, zaburzeń jedzenia, dolegliwości psychosomatycznych.

Rejestracja pod telefonem: 505 034 567

Agnieszka Wałęsa

Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej zaprasza rodziców zamieszkałych w Gdańsku na cykl darmowych spotkań ze specjalistami. Seminaria odbywać się będą w ECS w Gdańsku, pl. Solidarności 1, III piętro ( sala 3.36 lub 3.19) w godzinach 17.00- 20.00.

Pierwsze spotkanie 26.10.2017 „ Internet pomoc czy zagrożenie? Czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu?”

Zapisy : Tel. 883-408-306 e-mail: spps.gdansk@gmail.com

Gorąco zachęcam A.Wałęsa

Czy uspakajające leki ziołowe mogą szkodzić?

Co warto wiedzieć o leku, zanim się go weźmie?

Czy leki przeciwbólowe zawsze służą zdrowiu?

Czytaj dalej