Miesięczne archiwum: Luty 2018

Uzależnienie behawioralne to zespół objawów związanych z utrwalony, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak przyjemność, ulga, uczucie zaspokojenie . Do podstawowych kryteriów służących do opisu uzależnień behawioralnych należą:

Czytaj dalej

W procesie koncentrowania uwagi wyróżnia się :

  • Selektywność uwagi – proces śledzenia wybranych, ważnych bodźców i eliminacja mało istotnych , które nie mają znaczenia dla realizacji wybranej aktywności.
  • Czujność – pozwala na długotrwałe oczekiwanie na pojawienie się określonego bodźca.
  • Przeszukiwanie – aktywne poszukiwanie określonych bodźców w szumie informacyjnym
  • Kontrola jednoczesnych czynności – zdolność dzielenia zasobów uwagi między czynności wykonywane jednocześnie

Czytaj dalej

PRZEMOC RÓWIEŚNICZA JEST ODWIECZNYM PROBLEMEM. MIMO, ŻE KAŻDY Z NAS DOKŁADA STARAŃ ABY ZAPOBIEC TEMU ZJAWISKU, MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE JEGO WYELIMINOWANIE JEST NIEMOŻLIWE. PRZEMOC MOŻE WYSTĘPOWAĆ W RÓŻNYCH FARMACH I Z RÓŻNYM NASILENIEM . ZAWSZE JEDNAK NIESIE KONSEKWENCJE ZARÓWNA DLA SPRAWCY JAK I OFIARY.

Czytaj dalej

Spróbujcie swoich sił w umiejętności opowiadania

Biblioteka SP ogłasza Konkurs na Opowiadanie pod hasłem „Nie oceniaj książki po okładce”.

Konkurs wpisuje się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Języka Ojczystego.

Czytaj dalej

Już za nami walentynkowe świętowanie !

14 lutego Samorząd Uczniowski zadbał o to, aby każdy miał szansę poczuć ten walentynkowy nastrój . Była poczta walentynkowa, przygotowana została specjalna ścianka  „ balonowa ”, przy której można było zrobić sobie zdjęcie – słowem kolorowo i wesoło.

Życzymy wszystkim takiego dobrego nastroju przez cały rok.

Samorząd Uczniowski

29 stycznia 2018 roku nastąpiło podsumowanie projektu, który zrealizowany został w ramach grantu współfinansowanego przez Miasto Gdańsk i Fundację Gdańską.

W dniach od 21 do 26 stycznia w naszej szkole pod hasłem ”Gdańsk uczy się o Polce, która wyprzedziła swoją epokę ” odbywały się konkursy, projekcje filmów, prezentacje, dyskusje.

Czytaj dalej

Uwodzenie online to proces, w którym osoba dorosła, za pośrednictwem Internetu czy telefonu, buduje relacje z dzieckiem w celu wykorzystania seksualnego, w tym również prezentowania materiałów pornograficznych, wyłudzania intymnych zdjęć, zmuszania do rejestrowania nagrań o charakterze seksualnym czy kontaktu seksualnego podczas spotkania.

Czytaj dalej

piątek  23 lutego  2018 r. uczniowie z klas młodszych   ( klasa  II b, III a i III c  )  spotykali się na kolejnych  wykładach,  w ramach projektu PAD – Polskiej Akademii Dzieci, na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Pierwszy wykład pt: „ Koperta życia”  przygotowała  i zaprezentowała Pani dr Anna Cieplińska z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia.. Pani dr  Anna  wyjaśniała  nam  co to  jest Koperta życia i do czego służy. Koperta życia, to zestaw składający się z:

Czytaj dalej

UŻYWANIE SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH  jako przejaw zachowań ryzykownych młodzieży szkolnej  Zachowania problemowe i ryzykowne

Zachowania problemowe

Głównym kryterium definiowania zachowa młodzieży jako problemowych jest odstępstwo od norm i wartości przewidywanych dla danej grupy wiekowej.

Zachowania ryzykowne

Zachowania ryzykowne to zachowania, które niosą za sobą negatywne konsekwencji zdrowotne i rozwojowe.

Czytaj dalej

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w Internecie. Surfują po sieci korzystając z komputerów i telefonów komórkowych. Zazwyczaj bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy.

Czytaj dalej

Młodzi ludzie często zdobywają informacje o aktualnych wydarzeniach przez portale społecznościowe lub blogi. Zachodzi wówczas niebezpieczeństwo, że dadzą się nabrać na fałszywe doniesienia generowane przez nieuczciwe serwisy z wiadomościami. Administratorzy tych serwisów uciekają się do perfidnej metody: choć prawie nie sposób tego dostrzec a pierwszy rzut oka, pod płaszczykiem poważnego serwisu newsowego systematycznie manipulują opinią publiczną.

Czytaj dalej

WOW 10 marca rusza już kolejna edycja Rodzinnych Sztafet Pływackich. Startujemy o godz 9.30. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich chętnych rodziców wraz z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat. Gwarantujemy super zabawę i dużo wrażeń.