7 niepokojących sygnałów, że żyjesz z despotą – poznaj je teraz

7 niepokojących sygnałów, że żyjesz z despotą – poznaj je teraz
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski31.05.2024 | 3 min.

Masz wrażenie, że w twoim życiu ktoś zbyt często przejmuje kontrolę i władczo cię prowadzi? Być może mierzysz się z despotyczną osobowością - kimś, kto ma obsesję na punkcie sprawowania autorytarnych rządów. Nie musisz iść na wojnę z taką osobą, ale warto poznać taktyki, które pozwolą ci zachować własny spokój i godność. Przyjrzyj się bliżej sygnałom, które pomogą ci rozpoznać despotę.

Cechy dystynktywne osobowości despotycznej

Despota to człowiek skoncentrowany na sprawowaniu bezwzględnej kontroli nad innymi. Rozpoznasz go po dominującej postawie, obojętności na innych, surowości i apodyktycznym narzucaniu własnej woli. To osoba władzy, z manią totalnej kontroli - uparta, niezdolna do kompromisu i skłonna do wybuchów gniewu.

U podstaw zachowań despoty leży obniżona zdolność do odczuwania emocji, egoizm i agresja. Dąży on do podporządkowania otoczenia, a jego działania mogą przyjmować formę mobbingu. Despota charakteryzuje się narcystycznym rysem osobowości, ma wygórowane ambicje i kompleksy.

Emocją napędzającą despotę jest złość - jest gniewny, prowokacyjny, zastraszający i szantażujący. Wynika to z jego nadwrażliwości na brak szacunku. Despota kontroluje nie tylko własne emocje, które uważa za słabość, ale także reakcje otoczenia. Jego celem jest przejęcie kontroli nad emocjami "przeciwnika".

Pułapki despotyzmu – czym grozi życie z kontrolującym tyranem

Despota postrzega ludzi jako obiekty do wykorzystania. Czy potrafi kochać? Czasem okazuje trochę empatii, ale żądza władzy i kontroli jest w jego przypadku tak silna, że nie ma na nią wystarczającej cierpliwości. Zdobywa się na wysłuchanie, pochwałę czy przysługę, ale tylko po to, by kogoś usidlić i złamać opór.

Ludzie, których przyciągają despoci, często sami mają tłumione agresywne pragnienia. Ulegają urokowi narracji despotów i zaczynają wypróbowywać własną agresję na słabszych. Funkcjonowanie w takim środowisku nie prowadzi jednak do niczego dobrego, bo poczucie wartości ciągle jest wystawiane na ciosy.

  • Despota często widzi zagrożenia, których tak naprawdę nie ma lub je wyolbrzymia, strasząc i obwiniając innych.
  • Im więcej władzy sobie zapewnia, tym więcej stwarza zagrożeń, bo trudniej mu kontrolować ogromne "imperium".
  • Pracownicy mający szefa despotę doświadczają m.in. chronicznego zmęczenia, wypalenia zawodowego oraz konfliktów w rodzinie.

Czytaj więcej: 5 niepokojących zachowań mężczyzn na pierwszych randkach

Strategie obronne przeciwko opresyjnemu despocie

Zdjęcie 7 niepokojących sygnałów, że żyjesz z despotą – poznaj je teraz

Aby poradzić sobie z despotą, trzeba najpierw rozszyfrować jego sztuczki służące sprawowaniu dyktatorskiej władzy. Na początku relacji często ukrywa swoją drapieżną naturę. Kiedy jednak dasz się usidlić, nieuchronnie cię opuści i okaże wyłącznie zainteresowanie sobą.

W starciu z despotą nie atakuj, nie broń się ani nie wycofuj - to tylko nasilić jego działania. Twoim celem jest wzbudzić szacunek. Despota nie atakuje ludzi, których poważa. Wysyłaj więc sygnał o wewnętrznej spójności, sile i kompetencji.

W utarczce z despotą: utrzymuj swoje stanowisko, przerwij jego atak, gdy osłabnie, powtórz swój punkt widzenia, przedstaw wynik i końcowe wnioski. Daj mu powiedzieć ostatnie słowo, ale zakończ rozmowę w spokojnym nastroju. Nie stań się podobny do despoty - to nie oręż na despotyzm.

Takie podejście pozwoli ci zachować niezależność i godność w obliczu dominującej osobowości. Dbając o własne granice, możesz uniknąć stawania się kolejną ofiarą despoty.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. Buddyjski mnich i hiszpański psycholog zdradzają sprawdzone sposoby na szczęśliwe życie
  3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Każda strata to nowy początek: dzieciństwo, młodość, uroda, praca - zmiany, które na nowo nas definiują.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski

Jako psycholog i coach piszę o związkach, randkowaniu i seksualności. Moje artykuły w przystępny sposób tłumaczą zawiłości relacji damsko-męskich, aby łatwiej było nawiązywać głębokie więzi i budować trwałe związki. Poruszam też tematykę rozwoju osobistego - jak rozwijać swoje pasje, talenty i osiągać cele.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły