Czy twoja druga połówka to narcyz? 4 niepokojące sygnały

Czy twoja druga połówka to narcyz? 4 niepokojące sygnały
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski25 maja 2024 | 3 min

Związek z narcyzem wielkościowym to droga przez prawdziwe piekło. Nigdy nie możesz być pewna swojej pozycji, a Twój partner bez przerwy rywalizuje z Tobą i szuka sposobów, by Cię upokorzyć. Czas zerwać z tą toksyczną relacją – oto 4 niepokojące sygnały, że Twój ukochany jest narcyzem wielkościowym.

1. Jak narcyz zachowuje się w związku? Postawa manipulacyjna

Narcyz wielkościowy to osoba, która w relacjach z innymi ludźmi często przyjmuje postawę manipulacyjną. Jego zachowania mają na celu podporządkowanie sobie partnera i osiągnięcie całkowitej kontroli w związku. Nie szanuje on Twoich granic i potrzeb, a jedynie dąży do zaspokojenia własnych, egoistycznych pragnień.

Jedną z metod manipulacji stosowanych przez narcyzów jest tzw. gaslighting. Polega on na kwestionowaniu Twoich przekonań, odczuć i spostrzeżeń w taki sposób, abyś zaczęła wątpić we własny osąd rzeczywistości. Dzięki temu partner narcystyczny zyskuje nad Tobą przewagę i łatwiej nim kierować.

Inną, często spotykaną taktyką jest szantaż emocjonalny. Narcyz może grozić Ci odejściem lub stosować gwałtowne wybuchy złości, aby wymusić na Tobie pożądane przez siebie zachowanie. Pamiętaj, że tego typu relacja jest bardzo toksyczna i powoduje ogromny stres oraz poczucie bezsilności.

2. Dlaczego narcyz wielkościowy potrzebuje nieustannej uwagi?

Jedną z głównych cech narcyza wielkościowego jest ogromna potrzeba nieustannej uwagi, podziwu oraz docenienia ze strony otoczenia. Wynika ona z jego niezwykle wysokiego mniemania o sobie i przekonania o własnej wyjątkowości. Każde odstępstwo od takiego traktowania odbiera on jako poważną krzywdę i atak na swoje ego.

Dlatego narcyz często podejmuje różne działania mające na celu zwrócenie na niego uwagi innych – od przechwalania się sukcesami, przez manifestowanie swojego statusu, aż po jawne ubliżanie innym osobom. W relacji z partnerem objawia się to w postaci nieustannego narzucania własnych tematów rozmów i przypominania o swoich osiągnięciach.

Warto jednak pamiętać, że to zachłanne dążenie narcyza do uwagi nigdy nie zostanie w pełni zaspokojone. Stanowi ono wyłącznie przykrywkę dla jego ogromnego poczucia niepewności i niedowartościowania.

Czytaj więcej: Niezwykłe wyznanie eksperta o Instagramie. Czy bańka pęknie?

3. Objawy narcyzmu u partnera - niepokojące znaki i sygnały

Zdjęcie Czy twoja druga połówka to narcyz? 4 niepokojące sygnały

Relacja z narcyzem wielkościowym niesie za sobą szereg niepokojących objawów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Oto najczęstsze z nich:

  • Nadmierna zazdrość i potrzeba rywalizacji z Tobą, nawet w błahych kwestiach
  • Chorobliwa niezdolność do przyjmowania jakiejkolwiek krytyki i reagowanie na nią agresją lub atakiem histerii
  • Brak empatii i niezauważanie Twoich potrzeb oraz emocji
  • Obwinianie Cię za wszelkie problemy i zrzucanie na Ciebie odpowiedzialności za własne błędy

Jeśli rozpoznajesz u partnera większość z tych zachowań, może być to sygnał, że masz do czynienia z osobą cechującą się narcystycznym zaburzeniem osobowości. W takim przypadku warto rozważyć dalsze kroki i zastanowić się, czy na pewno chcesz kontynuować ten toksyczny związek.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. Buddyjski mnich i hiszpański psycholog zdradzają sprawdzone sposoby na szczęśliwe życie
  3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Każda strata to nowy początek: dzieciństwo, młodość, uroda, praca - zmiany, które na nowo nas definiują.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski

Jako psycholog i coach piszę o związkach, randkowaniu i seksualności. Moje artykuły w przystępny sposób tłumaczą zawiłości relacji damsko-męskich, aby łatwiej było nawiązywać głębokie więzi i budować trwałe związki. Poruszam też tematykę rozwoju osobistego - jak rozwijać swoje pasje, talenty i osiągać cele.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły