Dlaczego incelom trudno odnaleźć miłość? Autorki książki Przegryw zdradzają szokującą prawdę

Dlaczego incelom trudno odnaleźć miłość? Autorki książki Przegryw zdradzają szokującą prawdę
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski20.05.2024 | 4 min.

Przez dwa lata dziennikarki Patrycja Wieczorkiewicz i Aleksandra Herzyk przebywały w internetowych społecznościach skupiających tzw. inceli, czyli osoby mające problemy z nawiązywaniem relacji miłosnych. W swojej książce "Przegryw" opisują szokującą prawdę o przyczynach ich izolacji. Okazuje się, że kluczową rolę odgrywa brak męskich autorytetów i toksyczne wzorce wychowawcze, które wpajają im niemożność okazywania słabości czy rozmawiania o uczuciach.

Przyczyny trudności w znalezieniu partnerki

Zjawisko określane mianem syndromu przegrywu dotyka coraz więcej młodych mężczyzn. Dlaczego tak wiele osób ma problemy z nawiązaniem relacji miłosnej? Okazuje się, że główną przyczyną jest brak akceptacji samego siebie i poczucie niskiej wartości. Często wynika to z nieatrakcyjnego wyglądu lub zaburzeń psychicznych, które wykluczają ich ze społeczeństwa.

Incele, bo tak określa się tych mężczyzn, zazwyczaj uważają, że kobiety poszukują jedynie samców alfa – bogatych, przystojnych i odnoszących sukcesy. Takie stereotypowe myślenie uniemożliwia im dostrzeżenie własnych zalet i zatrzymuje w błędnym kole samooskarżeń. Brak akceptacji własnej osoby znacząco utrudnia znalezienie partnera.

Kultura gwałtu i toksyczne postawy wobec kobiet są niestety częste w tym środowisku. Incele oskarżają płeć przeciwną o swoje niepowodzenia, zamiast przyjrzeć się własnym zachowaniom i podjąć pracę nad sobą. Z drugiej strony zrozpaczeni młodzi mężczyźni często padają ofiarami niesprawiedliwych uogólnień i przemocy słownej ze strony kobiet.

  • Nieakceptacja własnego wyglądu lub cech
  • Stereotypowe postrzeganie kobiet jako poszukiwaczek "samców alfa"
  • Poczucie odrzucenia i niskiej wartości
  • Toksyczne postawy i przerzucanie winy na płeć przeciwną

Rola wychowania i braku męskich autorytetów

Męska toksyczność ma swoje korzenie już we wczesnym dzieciństwie i sposobie wychowania chłopców. Od najmłodszych lat wpajane są im schematy, że prawdziwi mężczyźni nie okazują słabości i nie płaczą. Ta "kastracja emocjonalna" prowadzi do poważnych konsekwencji w życiu dorosłym.

Często brakuje pozytywnych męskich wzorców, z którymi młodzi chłopcy mogliby się utożsamiać. Ojcowie są nieobecni, zajęci pracą lub sami borykają się z problemami. Matki z kolei bywa, że są nadopiekuńcze i wyręczają synów z obowiązków, nie pozwalając im na rozwój samodzielności.

Nauczyciele w szkołach to w przeważającej większości kobiety. Nie ma autorytetów, które pokazałyby chłopcom, jak w zdrowy sposób budować własną męskość. W rezultacie młodzi ludzie szukają przewodników na niepewnych ścieżkach, jak choćby w postaciach Andrew Tate'a czy Jordana Petersona. I tak zaczyna się droga w stronę toksycznych ideologii.

Czytaj więcej: Dlaczego jedni się gubią, a inni nie? To nie płeć ani geny decydują!

Depresja i izolacja głównym zagrożeniem

Zdjęcie Dlaczego incelom trudno odnaleźć miłość? Autorki książki Przegryw zdradzają szokującą prawdę

Życie w poczuciu odrzucenia, bez bliskich relacji i perspektyw na zmianę, prowadzi do poważnych zaburzeń psychicznych. Samotność i depresja to jedne z największych zagrożeń czyhających na inceli. Ucieczką stają się internetowe fora, na których dzielą się swoimi frustracjami.

Niestety nierzadko spotykają się tam z aprobatą dla szkodliwych postaw, co tylko pogłębia ich problemy. Zamknięte koło żalu, nienawiści i poczucia niskiej wartości jest bardzo trudne do przełamania. A brak dostępu do profesjonalnej pomocy psychologicznej dodatkowo wszystko komplikuje.

Dlatego tak ważne jest otwieranie przestrzeni do rozmów o męskich problemach. Mimo antykobiecych wypowiedzi i toksycznych zachowań, nie możemy odwracać się od osób cierpiących z powodu wykluczenia i samotności. To droga do tragedii.

Książka "Przegryw" autorstwa Patrycji Wieczorkiewicz i Aleksandry Herzyk stanowi głos w tej debacie. Pokazuje, jak skomplikowane są przyczyny męskiego kryzysu tożsamości oraz jak wielkie zaniedbania w tej kwestii mają miejsce we współczesnym społeczeństwie.

Najczęstsze pytania

Syndromem przegrywu określa się poczucie niskiej wartości i brak sukcesów w nawiązywaniu relacji miłosnych, często występujące wśród młodych mężczyzn. Osoby dotknięte tym problemem określa się mianem "inceli" i borykają się z samotnością oraz izolacją społeczną.

Główną przyczyną są problemy z akceptacją własnego wyglądu i osobowości. Incele wierzą, że kobiety poszukują jedynie przystojnych, zamożnych i pewnych siebie "samców alfa". Prowadzi to do poczucia niskiej wartości i zniechęcenia w poszukiwaniach miłości.

Od najmłodszych lat chłopcy są wychowywani zgodnie z toksycznymi wzorcami męskości. Wpajane są im przekonania, że prawdziwi mężczyźni nie okazują słabości ani emocji. Proces ten określany jest mianem "kastracji emocjonalnej" i prowadzi do licznych problemów w dorosłym życiu.

Jest to stereotypowy obraz mężczyzny, który według inceli jest pożądany przez kobiety. "Samiec alfa" to osoba bogata, przystojna, odnosząca sukcesy i pewna siebie. Mężczyźni niespełniający tych kryteriów uważają się za odrzuconych przez płeć przeciwną.

Życie w poczuciu odrzucenia i izolacji sprzyja rozwojowi poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Incele są także narażeni na wpływy toksycznych ideologii i postaw mizoginistycznych, często przejawianych na internetowych forach. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do przemocy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. Buddyjski mnich i hiszpański psycholog zdradzają sprawdzone sposoby na szczęśliwe życie
  3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Każda strata to nowy początek: dzieciństwo, młodość, uroda, praca - zmiany, które na nowo nas definiują.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski

Jako psycholog i coach piszę o związkach, randkowaniu i seksualności. Moje artykuły w przystępny sposób tłumaczą zawiłości relacji damsko-męskich, aby łatwiej było nawiązywać głębokie więzi i budować trwałe związki. Poruszam też tematykę rozwoju osobistego - jak rozwijać swoje pasje, talenty i osiągać cele.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły