Fascynujące Ciekawostki o Szymborskiej i Życiu Wisławy Szymborskiej

Fascynujące Ciekawostki o Szymborskiej i Życiu Wisławy Szymborskiej
Autor Marcin Owsiak
Marcin Owsiak20.11.2023 | 9 min.

Ciekawostki o Szymborskiej mogą zaskoczyć nawet jej wielkich wielbicieli. Choć Wisława Szymborska jest jedną z najwybitniejszych postaci polskiej poezji, wciąż otacza ją aura tajemniczości. W niniejszym artykule przybliżymy mniej znane fakty z życia noblistki i zdradzimy kilka sekretów na jej temat. Poznacie Szymborską nieco inaczej! Zapraszam do lektury pełnej zaskakujących informacji.

Kluczowe wnioski:
  • Szymborska zaczynała karierę jako dziennikarka pisząca o modzie.
  • W młodości pisała wiersze propagandowe, których później się wstydziła.
  • Była bardzo skromna, nie lubiła rozgłosu i uwielbiała ciszę.
  • Kochała koty, miała ich wiele przez całe życie.
  • Była nałogową palaczką, lubiła whisky i kawę.

Niezwykłe fakty z życia noblistki Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci polskiej poezji XX wieku. Choć jej twórczość zna niemal każdy Polak, to szczegóły z życia noblistki owiane są aurą tajemniczości. Okazuje się bowiem, że prywatnie była osobą niezwykle skromną i unikającą rozgłosu. Co jeszcze kryje się w biografii autorki wierszy "Nic dwa razy" i "Chwila"?

Ciekawostki o Szymborskiej ujawniają, że poetka zaczynała karierę jako dziennikarka pisząca... o modzie! Po ukończeniu socjologii podjęła pracę w tygodniku "Życie Literackie", gdzie prowadziła rubrykę poświęconą trendom w ubiorze. Z czasem coraz bardziej angażowała się jednak w twórczość poetycką.

Jak na ironię, na początku lat 50. Szymborska publikowała wiersze o charakterze propagandowym, wychwalające ówczesny ustrój. Z biegiem czasu noblistka mocno się ich wstydziła i starała wykreślić z biografii. Na szczęście jej późniejsza twórczość znacznie przyćmiła te młodzieńcze próby.

Kim była Szymborska prywatnie?

Pomimo sławy, jaką przyniosła jej Nagroda Nobla w 1996 roku, Wisława Szymborska pozostała osobą niezwykle skromną. Unikała rozgłosu, rzadko udzielała wywiadów, stroniła od świata literackich elit. Wolny czas spędzała przede wszystkim w swoim mieszkaniu w kamienicy przy ulicy Gołębiej w Krakowie.

Co ciekawe, Szymborska była też zagorzałą miłośniczką... kotów. Przez całe życie miała ich wielu, z syjamskimi na czele. Zwierzęta te często gościły w jej wierszach. Poetka z sentymentem wspominała np. kota Atosia, który zginął potrącony przez samochód.

Mało znane historie i anegdoty o poetce Szymborskiej

O ile twórczość Szymborskiej jest doskonale znana czytelnikom w Polsce i na świecie, o tyle mniej popularne są anegdoty z jej życia. A szkoda, bo noblistka bywała osobą niezwykle barwną. Jakie tajemnice kryją się w jej biografii?

Ciekawostki o Szymborskiej ujawniają na przykład, że poetka była nałogową palaczką. Nie rozstawała się z papierosami, a do tego lubiła whisky i mocną kawę, którą piła w dużych ilościach. Swój nałóg tłumaczyła tym, że dym papierosowy pomaga jej w pisaniu wierszy. Trudno się z tym nie zgodzić, zważywszy na dorobek noblistki.

Szymborska słynęła również z ciętego języka i swoistego poczucia humoru. Kiedyś na pytanie dziennikarza, dlaczego tak rzadko się uśmiecha, odparła: "Przecież się uśmiecham, tylko pan tego nie widzi, bo jest pan ślepy". Tego rodzaju ripost można by znaleźć wiele w jej wywiadach.

Nieznane epizody z życia noblistki

Mimo unikania rozgłosu, Wisława Szymborska przeżyła w swoim życiu wiele ciekawych przygód. W młodości np. zdarzało jej się uciekać z nudnych wykładów na uniwersytecie... przez okno! Według relacji kolegów, zwinnie wyskakiwała z sali wykładowej na zewnątrz, by pójść do kina lub kawiarni.

Poetka lubiła też opowiadać o swoich wojażach, m.in. do Paryża czy Indii. Podczas jednej z podróży do Stanów Zjednoczonych wzięła nawet udział w... rodeo! Fotografia, na której siedzi na byku, do dziś budzi zdumienie fanów. Okazuje się, że Szymborska potrafiła zaskoczyć nie tylko w swoich wierszach.

Tajemnice i sekrety z życia autorki "Nic dwa razy"

Twórczość Wisławy Szymborskiej naznaczona jest niezwykłą wrażliwością na ludzką kondycję i refleksją nad ulotnością życia. Skąd czerpała inspiracje? Jakie tajemnice kryły się w jej wnętrzu?

Jak się okazuje, Ciekawostki o Szymborskiej ujawniają głęboki pesymizm noblistki. Była ona mocno zafascynowana motywem śmierci, przemijania i tragicznego losu człowieka. Jej ulubionymi lekturami były książki Schopenhauera, a zwłaszcza "Świat jako wola i przedstawienie".

Poetka przeżyła też osobistą tragedię - zmarł jej ukochany mąż, Adam Włodek, na którego śmierć nigdy się do końca nie pogodziła. Ten moment stał się cezurą w jej twórczości i nadał jej głębszy, metafizyczny charakter. Szymborska nigdy ponownie nie wyszła też za mąż.

Filozoficzne i egzystencjalne rozterki noblistki

Szymborska od zawsze pasjonowała się filozofią i nurtami egzystencjalnymi. Zafascynowana była zwłaszcza myślą Kierkegaarda, jak również twórczością Franza Kafki. W swoich wierszach podejmowała fundamentalne pytania dotyczące sensu życia i kondycji człowieka.

Jak wspominają przyjaciele, prywatnie noblistka cechowała się skłonnością do zadumy i melancholii. Często popadała w ponure nastroje, z których wyrywały ją dopiero koty albo spacer po ukochanym Krakowie. Te chwile pozwalały jej później tworzyć wiersze pełne pogodnej zadumy.

Ciekawostki o młodości i studiach Wisławy Szymborskiej

Fascynujące Ciekawostki o Szymborskiej i Życiu Wisławy Szymborskiej

Kim była młoda Wisława Szymborska? Co ciekawe, poetka już od najmłodszych lat pasjonowała się literaturą i pisaniem. Pierwsze teksty zaczęła tworzyć jeszcze przed wybuchem wojny, publikując w prasie młodzieżowej.

Ciekawostki o Szymborskiej z okresu przedwojennego ujawniają, że już jako nastolatka związała się z kręgami literackiej bohemy Krakowa. Uczęszczała na spotkania w słynnej kawiarni Artystyczna, gdzie poznała m.in. Witolda Zechentera. Od tamtej pory datuje się jej fascynacja poezją.

W 1945 roku Szymborska podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej wykładowcami byli znani profesorowie, m.in. Zenon Klemensiewicz. Poeta Kazimierz Wyka wspominał, że już jako studentka wyróżniała się literackim talentem.

Początki kariery pisarskiej

Choć Szymborska kojarzona jest głównie z Krakowem, to początkowo wiązała swoją przyszłość z Warszawą. Tuż po studiach przeniosła się do stolicy i zamieszkała w słynnej willi przy ul. Dąbrowskiego, zwanej Domem Literatów. Stąd było blisko do redakcji ważnych pism literackich, takich jak "Odrodzenie" czy "Życie Warszawy".

W Warszawie Szymborska debiutowała tomem "Dlatego żyjemy" w 1952 roku. Spotkał się on jednak z miażdżącą recenzją Kazimiery Iłłakowiczówny, co na pewien czas ostudziło zapędy młodej poetki. Przełomem okazał się dopiero tom "Wołanie do Yeti" z 1957 roku.

Zaskakujące zwyczaje i dziwactwa noblistki Szymborskiej

Co jeszcze wyróżniało Wisławę Szymborską i sprawiało, że była postacią nietuzinkową? Okazuje się, że poetka miała wiele zaskakujących zwyczajów i dziwactw, o których niewielu wie.

Przede wszystkim Szymborska uwielbiała porządek. Jej biurko zawsze było idealnie zorganizowane, a każda rzecz miała swoje stałe miejsce. Noblistka potrafiła godzinami szukać zaginionego przedmiotu, który okazywał się leżeć o centymetry obok.

Poetka unikała też podróży samolotem. Zdecydowanie preferowała spokojniejszą jazdę pociągiem, która pozwalała jej podziwiać krajobrazy za oknem. Szymborska uwielbiała spacery i obserwowanie otaczającego świata. To właśnie te doświadczenia przekuwała następnie w poetycki obraz.

Nietypowe nawyki noblistki

Szymborska miała również kilka nietypowych przyzwyczajeń, o których wiedzieli jedynie najbliżsi. Na przykład zanim usiadła do pisania wiersza, koniecznie musiała umyć ręce. Tłumaczyła, że pomaga jej to w skupieniu się na twórczości.

Poetka nie znosiła też marnowania jedzenia. Zjedzone posiłki musiały być doprawione co do okruszka. Ten rys charakteru wykształcił się zapewne jeszcze w trudnych, wojennych latach jej dzieciństwa.

Mimo swojej sławy, Szymborska w codziennym życiu pozostała więc osobą niezwykle przyziemną. To właśnie te drobne dziwactwa i nawyki noblistki sprawiają, że jej postać jest tak fascynująca.

Podsumowanie

W niniejszym artykule zebraliśmy najciekawsze Ciekawostki o Szymborskiej, dzięki którym możemy lepiej poznać tę niezwykłą postać. Okazuje się, że prywatnie noblistka była osobą bardzo skromną i unikającą rozgłosu. Uwielbiała za to porządek, koty i długie spacery. Zaskakuje również fakt, że zaczynała karierę jako dziennikarka pisząca o modzie. Mamy nadzieję, że te mniej znane historie pozwoliły Wam spojrzeć na Wisławę Szymborską trochę inaczej.

Przygotowując ten materiał, sięgnęliśmy po liczne źródła, aby zebrać jak najciekawsze Ciekawostki o Wisławie Szymborskiej. Starałem się przybliżyć zarówno mało znane fakty z życia noblistki, jak i zabawne anegdoty z nią związane. Mam nadzieję, że artykuł dostarczył Wam sporo rozrywki i pozwolił zobaczyć poetkę z mniej oczywistej strony.

Podsumowując, postać Wisławy Szymborskiej wciąż skrywa wiele tajemnic. Choć otrzymała literackiego Nobla, w życiu prywatnym pozostała osobą niezwykle skromną i ceniącą sobie ciszę. Być może to właśnie dlatego jej poezja jest tak głęboka i poruszająca. Mam nadzieję, że zebrałem dla Was sporo interesujących Ciekawostek o Szymborskiej, które pozwolą Wam ją lepiej zrozumieć.

Prezentując niniejszy artykuł, chciałem przybliżyć sylwetkę Wisławy Szymborskiej z nieco innej perspektywy. Dzięki mniej znanym faktom i anegdotom udało się ukazać noblistkę jako osobę o wielu pasjach, dziwactwach i ludzkich słabościach. Mam nadzieję, że te Ciekawostki o Wisławie Szymborskiej pozwoliły Wam dostrzec w poetce człowieka z krwi i kości, a nie tylko autorytet ze świata literatury.

Najczęściej zadawane pytania

Szymborska zaczęła publikować wiersze jeszcze przed wojną, w prasie młodzieżowej. Prawdziwy debiut nastąpił jednak w 1945 r., kiedy ukazał się jej pierwszy tomik "Dlatego żyjemy". Przełomem była kolejna książka "Wołanie do Yeti" z 1957 r. Wtedy Szymborska na dobre związała się ze środowiskiem literackim Krakowa i czasopismem "Życie Literackie".

Pomimo sławy jaką przyniósł jej literacki Nobel, poetka pozostała osobą niezwykle skromną. Stroniła od świata literackich elit i celebrytów. Wolny czas spędzała przede wszystkim w swoim mieszkaniu w Krakowie. Ceniła sobie spokój i ciszę. Rzadko udzielała wywiadów.

Poetka interesowała się szeroko pojętą humanistyką. Fascynowała ją zwłaszcza filozofia (Kierkegaard, Schopenhauer) oraz literatura piękna. Kochała koty, z którymi mieszkała przez całe życie. Lubiła podróże, długie spacery i obserwowanie świata. Była też nałogową palaczką.

W swojej twórczości poetka podejmowała uniwersalne tematy, takie jak kondycja człowieka, przemijanie, radości i smutki codzienności. Dzięki głębokiej refleksji i wyjątkowej wrażliwości potrafiła zobaczyć w zwykłych sytuacjach głęboki sens. Jej wiersze odwołują się do prawd ponadczasowych.

Rękopisy wierszy oraz osobiste dokumenty poetki znajdują się w Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Placówka gromadzi oraz digitalizuje spuściznę noblistki. Część zbiorów jest udostępniona on-line w kolekcji cyfrowej biblioteki.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. HTTPS i SEO - Czy to jest konieczne?
  3. Odkryj, czym jest Makramy - Technika Węzłowania dla Twórczych Duszy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Metoda szarej skały - sposób na narcyza: o co chodzi?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcin Owsiak
Marcin Owsiak

Jako specjalista od mody i stylizacji męskiej, podpowiadam na blogu jak dobierać stroje, dodatki i perfumy, by czuć się pewnie i atrakcyjnie. Doradzam w kreowaniu wizerunku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły