Jak powinni zareagować rodzice, gdy ich nastoletnie dziecko mówi, że ktoś z otoczenia ma myśli samobójcze?

Przede wszystkim należny zachować spokój i bez pośpiechu wypytać, jak poważne są te deklaracje. Przelotne myśli samobójcze, nie oznaczają zawsze zapowiedzi targnięcia się na życie. Nie należy ich jednak bagatelizować. 80 % osób, które podjęły próbę samobójczą, wcześniej o tym rozmawiały.

Koledzy i koleżanki osoby będącej w kryzysie psychicznym często chcą pomóc, ale nie wiedza jak. Do kogo sie zwrócić, kogo prosic o pomoc?

Kiedy ktoś nagle zostaje skonfrontowany z taka sytuacją, najczęsciej odczuwa wielki ciężar odpowiedzialności i sam przezywa szok, zwłaszcza, że na ogół nie jest przygotowany na takie wyzwanie.

Warto uświadomic dziecku, że nie jest specjalistą i jego pomoc polegać może wyłacznie na wysłuchaniu, uspokojeniu kolegi czy koleżanki, dopytaniu o jego plany i próbach ustalenie krok po kroku, co mozna zrobić, aby wyjść z tej konkretnej sytuacji. Pomoc polega również na zachęcaniu do skorzystania z profesjonalnej pomocy lub zadzwonieniu pod numer 116111, czyli numer bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, by w razie potrzeby specjaliści podjeli interwencję.

Trzeba też pamietać o sobie – być asertywnym i wyznaczać granice swojej dyspozycyjności, oczywiscie nie uciekając od problemu. Towarzyszenie, akceptacja, trzymanie za rekę mogą bardzo pomóc.

Nigdy natomiast nie należy w sytuacji kryzysowej negować czyichś uczuć mówiąc „ nic sie nie stało”, „ to drobiazg”, „ inni maja gorzej”, ponieważ każdy ma prawo do przezywania własnych emocji w sposób odpowiedni do jego mozliwości. Pod żadnym pozorem nie należy wówczas proponować alkoholu czy innych uzywek.

Najważniejsze, co mozna zrobic dla osoby w kryzysie, jest poświecenie jej czasu i uwagi pozwalajace na wyrzucenie z siebie swoich problemów i frustracji.

 

A co z wątpliwosciami dotyczącymi tego, na ile mozna ingerować w cudze sprawy i czy zgaszając próbę samobójstwa nie zdradzamy osoby, która zwirzyła się w tajemnicy?

Ratowanie zycia jest wartościa nadrzędną i wówczas jest zwolnione z dochowania tajemnicy. Nalezy podzielić się tą informacją z kimś dorosłym, komu sie ufa.

Rodzic, któremu dziecko powierzyło tajemnicę rówiesnika powinien rozważyć kontakt z pedagogiem szkolnym lu ewentualnie z policja i opwowiedzieć o zaistniałej sytuacji.

Lepiej zawsze zrobić wiecej, później wytłumaczyć osobie, której interwencja dotyczyła, że lęk o jej życie usprawiedliwia podjete działania, niż po fakcie mieć do siebie żal o zaniechanie.

Może warto ustalić z dzieckiem jakiś wzorzec postępowania, gdyby znalazło sie w sytuacji, gdy ktoś w jego otoczeniu wydaje sie cierpieć na depresję lub ma myśi samobójcze?

Podejmowanie trudnych tematów z zakresu zdrowia psychicznego to wręcz obowiązek rodziców i nauczycieli. Depresja, lęk, samobójstwa, samookaleczenia, substncje psychoaktywne, rówiesnicza interwencja kryzysowa to temat, które powinny być poruszane przynajmniej raz w misiacu na lekcjach wychowawczych.

Należy to robić jednak umiejętnie i odpowiedzialnie – zwłaszcza temat samobójstw jest bardzo wrazliwy. nigdy nie nalezy gloryfikować tego aktu, opowiadać o sposobach odebrania sobie zycia, robić z samobójcy bohatera lub męczennika, utrwalać stereotypy, ale też nie bagatelizować czy szukać winnych.

 

Jak zachęcać do takiej rozmowy?

Jeśli mamy odpowiedni kontakt z dzieckiem, nie lekceważmy jego problemów, od wczesnych lat budujemy zaufanie do siebie to na pewno nasza latorośl zwróci sie do nas, jesli cos będzie ja nurtować. Naszym zadaniem jest uwazna obserwacja dziecka i w przypadku zaistnienia jakiejś zmiany w jego zachowaniu podjecie rozmowy o ewentualnych problemach. Istotne jest także, aby dziecko miało świadomość, że pedagog, psycholog czy psyciatra to specjaliści od problemów psychicznych i skorzystanie z ich pomocy jest czymś normalnym.

Warto też pamietać, że większość z nas w tym również dzieci, jest narażona na przebodźcowanie i nieustnny stres, dlatego wazna jest profilaktyka i minimalizowanie obciążeń.

 

                                                                                                                                       Opracowała

A.Wałęsa

FOLDER ZSSiO

JESTEŚMY NA FB
Archiwa