UWAGA – WAŻNE INFORMACJE DLA KANDYDATÓW XII LO

Kandydatów do publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie Pomorza obejmuje

rekrutacja elektroniczna na stronie:

nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat

REKRUTACJA  JEST MOŻLIWA W TERMINIE

 od 15 czerwca do 22 czerwca 2020r. do godz. 15.00

Terminy obowiązkowych testów sportowych zawarte są w regulaminie rekrutacji XII LO , który znajduje się na stronie szkoły.

Kandydat  zakłada konto i wprowadza dane do systemu, w tym określa preferencje wyboru szkół, oddziałów.

Do obowiązków  Kandydata należy wprowadzenie ocen i osiągnięć odnotowanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Istnieje możliwość złożenia wniosku wyłącznie drogą elektroniczną pod warunkiem podpisania go poprzez Profil Zaufany  systemu  e-PUAP  Rodzica lub Opiekuna Kandydata.

Nie możemy sprawić, by nigdy nie zetknęło się z internetową nienawiścią. Możemy natomiast spowodować, że będzie na nią bardziej odporne.

Z ostatniego raportu organizacji Global Dignity na temat hej tu wśród młodzieży, pt. „ Wilki i owce w Internecie „ wynika, że bezpośredni kontakt z tym zjawiskiem miał co drugi polski nastolatek w wieku powyżej 12 lat. Co gorsza młodzi ludzie w Polsce są na hejt bardzo podatni. Co siódma osoba przyznała, ze zmieniała coś istotnego pod wpływem krytycznych komentarzy zamieszczonych w sieci na swój temat. Tym wiec większa, nasza rodziców, rola, by uodpornić dzieci na nienawiść, z którą na co dzień się stykają, korzystając m.in. z mediów społecznościowych.

ZAKAZAĆ ? NIE TĘDY DROGA !

Rozwiązanie może wydawać się proste: wystarczy zabronić korzystania z Snapchata, Tik Toka, Instagrama czy Facebooka. To nie działa. Przeciwnie: będzie impulsem, żeby dziecko zaczęło ukrywać swoje wirtualne kontakty. Nie zerwie ich, bo to grozi wykluczeniem z grupy rówieśników. A to w wieku nastu lat jest sprawą priorytetową. Znajomości ze szkoły, na obozach czy klubach sportowych przenoszą się i żyją równolegle w Internecie. Pozostaje więc zaakceptować ten fakt i jak najczęściej rozmawiać o tym co się dzieje w wirtualnym świecie naszych dzieci.

WYTŁUMACZYĆ, SKĄD TO SIĘ BIERZE

Nie bagatelizuj, mówiąc, że to szczeniackie wygłupy, nic nieznaczące głupie komentarze. Dla dziecka są ważne, co gorsza-bolesne, nawet jeśli z twojej dorosłej perspektywy wpisy wydają się idiotyczne. Jeśli umniejszysz problem, stracisz jego zaufanie i więcej już szczerze nie porozmawiacie. Najważniejsze co możesz zrobić, to pokazać dziecku, ze nie jest samo w tej sytuacji. Powiedzieć, że może czuć złość, jeśli przeczytało o sobie: „ ty głupi grubasie” albo inny obraźliwy komentarz, to zupełnie naturalne. Ale też wytłumaczyć, że to jest jedynie opinia, nic więcej. Na dodatek pochodząca od osoby, która nie zna, albo zna słabo adresata. Pomóż tez dziecku zrozumieć motywy. Jeśli autorem wpisu jest inne dziecko, prawdopodobnie ono samo doświadcza hejtu. Gdy to nieznajomy troll, zapewne agresja chce odreagować swoje problemy.

ZAPOBIEC NAKRĘCANIU SPIRALI

Odpisać tak, żeby tamtemu w pięty poszło, wziąć odwet – to naturalna reakcja po przeczytaniu obraźliwego komentarza. Możesz dziecku tego zabronić, ale lepiej zniechęć. Wytłumacz, ze osoba po drugiej stronie, czytając odpowiedź, wcale się nią nie przejmie, ani nie zrozumie, że jej słowa zraniły. Uzna to za okazję, żeby posunąć się dalej, odpisać dosadniej. A gdy spirala nienawiści się nakręci, może się zdarzyć, że dziecko z adresata zmieni się w nadawcę hejtu. Uzna, że obrażanie się w sieci jest normalne. Granica między internetową owcą a wilkiem jest cienka, zwłaszcza u najmłodszych. Tym bardziej ważna jest rozmowa.

 

Nie uchronimy dziecka przed negatywnymi opiniami na jego temat: komentarzami rówieśników, żartami, uwagami dorosłych. Ważne, by uzbroić je w narzędzia, które będą przed Tyn chronić. Jak? Najważniejsze jest budowanie w dziecku poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Mówmy mu, że je kochamy, pozwalajmy zaufać jego decyzjom, doceniajmy wysiłek. Dajmy pewność, że to, co mówią inni, nie musi i często nie jest prawdą, tylko słowami, które nie powinny go ranić. Pewne siebie dziecko dużo łatwiej radzi sobie ze słowną manipulacją i hejtem.

 

 

Opracowanie : Agnieszka Wałęsa

FOLDER ZSSiO

JESTEŚMY NA FB

Archiwa