1. Zadbaj o własne zasoby – naładowane baterie nauczyciela są bardzo ważne
  2. Zadbaj o profilaktykę i psychoedukację
  • psychoedukacja tego jak działamy w stresie
  • uważność na sygnały napięcia
  • uważność w klasie

  1. Poszerzanie strategii radzenia sobie z napieciem
  • wypisywanie strategii, które pomagaja
  • sprawdzenie co pomaga, a co nie
  1. Przeformułowanie zachowania

W procesie wspierania dzieci w procesie radzenia sobie z napieciem bardzo ważne jest również spojrzenie na zachowanie ucznia przez pryzmat stresu. W sytuacji, w której towarzyszy nam duzo napiecia, możemy postrzegać zachowanie ucznia jako skierowane przeciwko nam. warto jednak zadbać o własną regulację i popatrzeć na zachowanie ucznia z nieco innej perspektywy.

Uczniowi, o których myslimy, że robia coś na złość lub specjalnie, tak naprawdę wołają o pomoc w poradzeniu sobie z napieciem. Oczekiwanie, że młody człowiek sam nauczy się radzic sobie ze stresem, moze być darmne, dlatego zamiast oczekiwania, że uczeń przestanie, warto spojrzeć na zachowanie dziecka przez pryzmat stresu, a następnie pokazać dziecku co moze zrobić ZAMIAST

  1. Uważność na sygnały

Ostanim elementem, który może yc przydatny w kontekscie wspierania dzieci w adaptcji do szkoły, jest czujna i uważna obserwacja wszelkich niepokojacych sytuacji, które płyną od dzieci.

Nagłe zmiany w zachowaniu ucznia, agresja słowna, fizyczna lub odwrotnie- wycofanie, powinny zatrzymać nauczyciela. Utrzymujaca sie drazliwość ucznia, obnizony nastrój, zanik samooceny czy trudności z nauką powinny zwrócić naszą uwagę. Czasami zdarza się, że uczniowie      wprost komunikuja, że jest im trudno, że nnie czuja sie sobą, że odczuwaja zmiany albo obnizony nastrój i drażliwość. Nie nalezy zostawiać takich komunikatów bez odpowiedzi, szczególnie jeśli uczeń mówi o myślach samobójczych. Warto porozmawiać z dzieckiem, nie zaprzeczać jego emocjom, ale wysłuchać i z empatią pobyć. Warto w czasie rozmowy z uczniem zachecić go do skorzystania z pomocy specjalisty szkolnego.

 

 

Pozdrawiam

Agnieszka Wałęsa

FOLDER ZSSiO

JESTEŚMY NA FB
Archiwa