Jak związek z matką wpływa na dorosłe życie mężczyzny

Jak związek z matką wpływa na dorosłe życie mężczyzny
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski14.12.2023 | 8 min.

Relacja z matką w dzieciństwie kształtuje sposób funkcjonowania mężczyzny w dorosłym życiu. Jeżeli matka była nieobecna fizycznie lub emocjonalnie, wpływa to negatywnie na późniejsze relacje syna z kobietami. Często wybiera on partnerki, które go ranią, ma problemy z okazywaniem uczuć, nie ufając kobietom. W efekcie unika bliskości, przenosząc lęki z dzieciństwa. W artykule psychoterapeuta tłumaczy, jak nieobecność matki utrudnia nawiązywanie dojrzałych związków.

Wpływ nieobecności emocjonalnej matki

Nieobecność emocjonalna matki w dzieciństwie może mieć bardzo negatywny wpływ na późniejsze życie mężczyzny. Chodzi tu zarówno o sytuację, gdy matka fizycznie nie była obecna w życiu dziecka, jak i o taką, gdzie była obecna, ale nie okazywała mu uczuć, nie reagowała na jego emocje.

Taka postawa matki sprawia, że chłopiec nie czuje się kochany ani doceniany. Nie buduje poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa i zaufania do świata. Ma trudności z rozpoznawaniem i nazywaniem własnych emocji. Nie uczy się, że może liczyć na wsparcie innych osób.

To prowadzi do problemów w dorosłym życiu. Mężczyzna ma trudności z okazywaniem uczuć, nawiązywaniem głębszych relacji, ufaniem innym. Może obawiać się bliskości lub wybierać toksyczne związki, bo tylko takie zna z dzieciństwa.

Skutki braku bezpiecznej więzi

Bezpieczna więź z matką buduje fundament pod późniejsze relacje człowieka z innymi ludźmi. Jeśli jej zabrakło, trudno o zdrowe relacje w dorosłym życiu.

Mężczyzna może mieć zaburzony obraz kobiet, traktować je instrumentalnie lub z dystansem. Może też wybierać toksyczne partnerki, które ranią go tak samo, jak matka w dzieciństwie.

Negatywny obraz kobiet u syna

Nieobecność emocjonalna matki bardzo często prowadzi u syna do wykształcenia się negatywnego obrazu kobiet. Zamiast bezpiecznej opieki doświadczał odtrącenia, braku zainteresowania, ignorowania potrzeb.

W efekcie zaczyna postrzegać kobiety jako osoby niegodne zaufania, którym nie można się otworzyć. Nie wierzy, że mogą okazać mu prawdziwą troskę i wsparcie. Boi się bliskości z nimi.

Z drugiej strony, może idealizować kobiety z przeszłości - babcię czy ciocię, która okazywała mu więcej ciepła niż matka. Szuka takiej partnerki, ale gdy jej nie znajduje, znów czuje się zawiedziony.

Pustka emocjonalna z dzieciństwa

Opisane problemy biorą się z braku zaspokojenia podstawowych emocjonalnych potrzeb w dzieciństwie. Chłopiec nie miał oparcia w matce, więc zamyka się na bliskość z kobietami, które kojarzą mu się z bólem odrzucenia.

Ważne, by zrozumieć te mechanizmy i nie obwiniać za nie mężczyzny. Potrzebuje on wsparcia, by uwierzyć, że może budować zdrowe relacje oparte na szacunku i zrozumieniu.

Czytaj więcej: Odkryj Ciasta z Niskim Indeksem Glikemicznym - Idealne dla Zdrowia i Figury

Trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji

Nieobecność matki i wytworzenie się negatywnego obrazu kobiet prowadzi często u mężczyzn do poważnych trudności w nawiązywaniu bliskich, zdrowych relacji w dorosłym życiu.

Mężczyzna może całkowicie izolować się od kobiet lub wchodzić w toksyczne związki, nie umiejąc stworzyć zdrowej relacji opartej na zaufaniu, bliskości i wsparciu. Wybiera bowiem partnerki, które ranią go tak, jak matka.

„Dlaczego wybieram tylko takie kobiety, które mnie ranią? A normalne mnie nudzą?" - pytają często mężczyźni z taką przeszłością.

Nie potrafią zbliżyć się do kobiet, które okazują im zainteresowanie i chcą budować relację "na zdrowych zasadach". Uciekają od nich, prowokując konflikty.

Zdrowa relacja wymaga bowiem otwarcia się, okazywania uczuć, budowania zaufania. A to są umiejętności, których taki mężczyzna nie rozwinął, jeśli matka była emocjonalnie nieobecna.

Lęk przed porzuceniem

Częstym problemem jest też lęk przed porzuceniem, który blokuje związek. Mężczyzna boi się, że partnerka - tak jak matka - zerwie więź, odejdzie, przestanie okazywać uczucia.

Dlatego sam woli trzymać dystans. Ale przez to związek nie ma szans się rozwinąć. A partnerka czując chłód i brak zaangażowania, faktycznie się oddala.

Aby zmienić te destrukcyjne schematy z przeszłości, mężczyzna musi nauczyć się ufać i pozwolić na bliskość. Jest to trudne bez terapii i wsparcia partnerki.

Partnerki raniące jako przyzwyczajenie

Jak związek z matką wpływa na dorosłe życie mężczyzny

Mężczyźni, którzy mieli emocjonalnie nieobecne matki, bardzo często wybierają partnerki, które ich ranią. Dzieje się tak, ponieważ takie zachowanie jest dla nich znajome.

Kobieta, która okazuje troskę, zainteresowanie, chce budować bliskość - jest dla nich obca i budzi lęk. Wolą więc partnerki ze zdiagnozowanymi zaburzeniami osobowości typu borderline czy narcystycznym.

Kobiety te są bardzo wymagające, krytyczne, wrażliwe na punkcie własnych potrzeb i oczekują bezwarunkowego podporządkowania się. Często stosują przemoc emocjonalną. Ale dla wychowanego bez miłości chłopca jest to "normalność".

Zdrowa kobieta Kobieta toksyczna
Okazuje zainteresowanie Jest wymagająca
Chce budować bliskość Rani, krytykuje
Budzi lęk Jest "bezpieczna"

Błędne koło toksycznych związków

Niestety, mężczyzna wybierający toksyczne partnerki często brnie w błędne koło, akceptując coraz gorsze traktowanie. Nie jest w stanie sam z niego wyjść.

Dopiero terapia i świadoma praca nad lękami związanymi z bliskością pozwalają zbudować prawdziwą, zdrową relację. Jest to proces wymagający cierpliwości i wsparcia otoczenia.

Zamknięcie na zdrowe związki przez nieufność

Mężczyźni z raną po nieobecnej emocjonalnie matce często cechują się ogromną nieufnością i trudnością w otworzeniu się na zdrowy, udany związek. Nie wierzą, że kobieta może okazać im akceptację i wsparcie.

Kiedy więc spotykają kobietę gotową do zaangażowania się w relację i okazywania uczuć - uciekają. Nie potrafią poradzić sobie z jej otwartością, boją się, że jeśli się zbliżą - zostaną porzuceni i zranieni.

Wolą toksyczne partnerki, bo przynajmniej nie muszą się emocjonalnie angażować. Nie ufają, że można zbudować zdrowy związek. Bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyli.

Praca nad otwarciem się na miłość

Aby to zmienić, mężczyzna musi przejść długą drogę - pracę nad sobą, terapię, uczenie się ufania. Kluczowe jest też wsparcie partnerki, która swoją postawą i zaangażowaniem pokaże, że można bezpiecznie zbliżyć się do drugiej osoby.

Role matki mężczyzna musi "douczyć się" w relacji z kobietami w dorosłym życiu. Jeśli trafi na taką, która da mu poczucie bezpieczeństwa - jest szansa na głęboką przemianę.

Lęk przed bliskością przeniesiony z dzieciństwa

Jednym z kluczowych problemów mężczyzn z raną po nieobecnej emocjonalnie matce jest lęk przed bliskością w związku. Boją się otworzyć, zaangażować, zaufać - bo kojarzy im się to z bólem porzucenia.

Kiedy kobieta jest zainteresowana, chce budować relację, okazuje uczucia - w mężczyźnie automatycznie włącza się strach i mechanizmy obronne. Ucieka przed zbliżeniem się, sabotuje związek.

Dzieje się tak, ponieważ bliskość nie była dla niego w dzieciństwie źródłem bezpieczeństwa i akceptacji. Była tylko synonimem cierpienia, kiedy matka go ignorowała i odrzucała.

Aby to zmienić, konieczna jest świadoma praca nad tymi lękami, budowanie poczucia własnej wartości oraz doświadczenie, że bliskość może być bezpieczna.

Mężczyzna musi jednak spotkać w życiu kobietę gotową mu w tym pomóc - taką, która swoją postawą pokaże, że można jej zaufać i pozwolić sobie na otwarcie się w związku.

Podsumowanie

Nieobecność emocjonalna matki to problem, z którym zmaga się wielu dorosłych mężczyzn. Osłabia ich zdolność do nawiązywania głębokich relacji, budowania zaufania i bliskości z partnerkami.

Mężczyźni ci często wybierają toksyczne związki z kobietami, które ranią ich tak samo jak nieobecne emocjonalnie matki. Wolą je od zdrowych partnerek, ponieważ te budzą w nich lęk przed porzuceniem.

Jedynym rozwiązaniem jest mozolna praca nad otworzeniem się i zaufaniem. Kluczowe jest też wsparcie partnerki, która z cierpliwością i wyrozumiałością pomoże zbudować poczucie bezpieczeństwa w bliskości.

Problem ten dotyka wielu mężczyzn, ale przy odpowiednim wsparciu można go przezwyciężyć. Niewiele jest rzeczy ważniejszych w życiu niż zdolność do zbudowania szczęśliwego, pełnego miłości związku z drugim człowiekiem.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. HTTPS i SEO - Czy to jest konieczne?
  3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Metoda szarej skały - sposób na narcyza: o co chodzi?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Artur Kowalski
Artur Kowalski

Jako psycholog i coach piszę o związkach, randkowaniu i seksualności. Moje artykuły w przystępny sposób tłumaczą zawiłości relacji damsko-męskich, aby łatwiej było nawiązywać głębokie więzi i budować trwałe związki. Poruszam też tematykę rozwoju osobistego - jak rozwijać swoje pasje, talenty i osiągać cele.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły