Nieoczekiwane ataki furii w okresie menopauzy - poznaj skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi

Nieoczekiwane ataki furii w okresie menopauzy - poznaj skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi
Autor Grazyna Kucharczyk
Grazyna Kucharczyk27.05.2024 | 4 min.

Zmiany hormonalne w okresie menopauzy nie tylko wpływają na samopoczucie, ale mogą też wywoływać nieoczekiwane wybuchy złości czy irytacji. Choć wielu z nas traktuje napadową złość w tym czasie jak zupełnie normalną rzecz, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę ona oznacza i jak sobie z nią radzić. Poznaj przyczyny napadów złości u kobiet w okresie menopauzy i naucz się skutecznych sposobów na zapanowanie nad nimi.

Zrozumieć przyczyny napadów złości w menopauzie

Irytacja w okresie menopauzy jest normalnym zjawiskiem spowodowanym zmianami hormonalnymi. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego obniżania się poziomu żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. To właśnie te zmiany wpływają na nasz nastrój i mogą powodować niekontrolowane napady złości menopauzalnej.

Dodatkowo w tym okresie mamy więcej obowiązków i stresu związanego z opieką nad rodzicami, nastoletnimi dziećmi czy karierą zawodową. Brak akceptacji zmian zachodzących w naszym ciele, lęk przed starością i poczucie utraty atrakcyjności może nasilać frustrację i irytację w okresie menopauzy.

Warto także wspomnieć o fizjologicznych objawach przekwitania, takich jak nocne poty, uderzenia gorąca czy bezsenność. Uporczywe dolegliwości znacząco obniżają komfort życia, przez co jesteśmy szczególnie podatne na wybuchy złości. Nie lekceważmy tych sygnałów – mają one zwrócić naszą uwagę na to, że czegoś nam brakuje.

Metody radzenia sobie z napadami złości – praktyczne porady

Pierwszym krokiem do opanowania napadów złości jest zrozumienie ich przyczyny. Gdy tylko poczujemy, że złość nadchodzi, zróbmy sobie krótką przerwę i zastanówmy się, co obecnie powoduje nasze zdenerwowanie. Warto także zwrócić uwagę na sygnały wysyłane przez ciało, takie jak spłycony oddech czy napięcie mięśni.

Gdy już zidentyfikujemy źródło frustracji, możemy wprowadzić w życie kilka praktycznych metod. Bardzo pomocnym ćwiczeniem jest głębokie oddychanie, wizualizacja spokojnego miejsca lub aktywność fizyczna. Wszystko po to, by rozładować nagromadzoną energię i zapanować nad emocjami.

  • Głębokie oddychanie
  • Wizualizacja spokojnego miejsca
  • Aktywność fizyczna

Czasem pomaga też technika "warczenia" na ręcznik, który uprzednio zagryzamy zębami. Pozwala to w bezpieczny sposób rozładować narastającą złość, zanim doprowadzi nas do wybuchu. Nie bagatelizujmy jednak sytuacji, w których agresja będzie narastać mimo naszych starań. Wówczas najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj więcej: Unikaj biernej agresji w pracy i związku - wskazówki terapeutki, jak poskromić agresora

Dlaczego nie warto tłumić złości? Znaczenie dla zdrowia

Zdjęcie Nieoczekiwane ataki furii w okresie menopauzy - poznaj skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi

Choć napady złości mogą wydawać się uciążliwe, pod żadnym pozorem nie należy ich tłumić. To właśnie dzięki tej emocji jesteśmy w stanie zidentyfikować nasze potrzeby i oczekiwania, a następnie podjąć kroki w celu ich zaspokojenia. Jeśli będziemy ignorować sygnały złości, możemy doświadczyć pogorszenia samopoczucia i poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Długotrwałe tłumienie złości może doprowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych, depresji czy chorób psychosomatycznych. Dolegliwości te są szczególnie częste wśród kobiet w okresie przekwitania, gdyż zmiany hormonalne i tak już mają silny wpływ na ich psychikę.

Dlatego tak ważne jest, by dać sobie przestrzeń na wyrażanie emocji. Jeżeli z różnych względów jest to dla nas trudne, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty bądź dołączyć do grup wsparcia dla kobiet w okresie menopauzy. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaakceptować zmieniające się potrzeby i nauczyć się, jak w właściwy sposób komunikować nasze oczekiwania.

Pamiętajmy, że choć napady złości w menopauzie mogą być dla nas nowym doświadczeniem, to jednak są sygnałem, że nasze ciało i psychika domagają się zmian. Im lepiej nauczymy się słuchać tych sygnałów, tym łatwiej przeżyjemy ten etap życia.

Najczęstsze pytania

Tak, napady złości mogą być jednym z objawów okresu menopauzy. Wynikają one ze zmian hormonalnych oraz innych czynników związanych z tą fazą życia kobiety. Nie należy bagatelizować tej sytuacji, jednak przy odpowiednim podejściu można skutecznie radzić sobie z napadami złości.

Istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z napadami złości, takich jak głębokie oddychanie, wizualizacja spokojnych miejsc, aktywność fizyczna czy rozmowa ze specjalistą. Ważne jest również identyfikowanie przyczyn złości i podejmowanie kroków w celu zaspokojenia swoich potrzeb.

Tłumienie złości może prowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych, depresji czy chorób psychosomatycznych. Dlatego ważne jest, aby akceptować swoje emocje i nie ignorować sygnałów wysyłanych przez organizm. Warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli napady złości stają się zbyt trudne do opanowania.

Wyrażanie emocji w sposób asertywny i konstruktywny jest kluczowe. Zamiast wybuchu złości, warto spokojnie zakomunikować swoje potrzeby i oczekiwania. Grupy wsparcia dla kobiet w okresie menopauzy mogą być pomocne w nauce właściwej komunikacji.

Tak, zmiany hormonalne w okresie menopauzy mają bezpośredni wpływ na nastrój i emocje kobiet. Obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu może powodować wahania nastroju, drażliwość i napady złości. Dlatego ważne jest zrozumienie tych zmian i odpowiednie radzenie sobie z nimi.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. Buddyjski mnich i hiszpański psycholog zdradzają sprawdzone sposoby na szczęśliwe życie
  3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Każda strata to nowy początek: dzieciństwo, młodość, uroda, praca - zmiany, które na nowo nas definiują.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grazyna Kucharczyk
Grazyna Kucharczyk

Jestem pasjonatką podróży, która zwiedziła już blisko 60 krajów na całym świecie. Specjalizuję się w budżetowym travel, pokazując jak tanio i ciekawie zwiedzać nawet najdroższe zakątki globu. Dzielę się praktycznymi wskazówkami, recenzjami hoteli i atrakcji turystycznych by zainspirować do wyjazdów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły