Skoki rozwojowe u dzieci: 9 niepokojących objawów, których nie możesz przegapić

Skoki rozwojowe u dzieci: 9 niepokojących objawów, których nie możesz przegapić
Autor Marcin Owsiak
Marcin Owsiak26.04.2024 | 4 min.

Twoje dziecko nagle zaczęło płakać, marudzić i wpadać w częste napady złości? Być może przechodzi właśnie przez tzw. skok rozwojowy – dynamiczny okres zdobywania nowych umiejętności, który może zaskoczyć niejednego rodzica. Choć skoki rozwojowe są nieuniknione, warto wiedzieć, jak rozpoznać ich charakterystyczne objawy. W ten sposób łatwiej będzie Ci przejść przez ten niełatwy czas i wspierać maluszka.

Jak rozpoznać przebodźcowanie u malucha?

Skoki rozwojowe dzieci są nieuniknione, jednak pojawiające się wtedy objawy mogą niepokoić rodziców. Jednym z częstszych sygnałów jest nadmierne pobudzenie, zwane także przebodźcowaniem. Maluch staje się wówczas niezwykle drażliwy, a każdy dźwięk czy światło wywołuje u niego reakcję.

Symptomem przebodźcowania są również trudności z zasypianiem. Dziecko męczy się, płacze i nie może zasnąć, choć wcześniej nie miało z tym problemu. Kolejną oznaką jest wzmożona potrzeba obecności rodzica lub opiekuna. Niemowlę nie odstępuje was na krok, a myśl o rozłące doprowadza je do rozpaczy.

W okresie skoków rozwojowych dzieci często odmawiają jedzenia. Powodem może być zwiększona wrażliwość na smaki i zapachy pokarmów. Maluch może też stawać się rozdrażniony i płaczliwy bez wyraźnego powodu. To wszystko są typowe objawy skoków rozwojowych niemowląt, które powinniście potrafić rozpoznać.

 • Przebodźcowanie i drażliwość
 • Trudności z zasypianiem
 • Potrzeba bliskości rodzica
 • Brak apetytu
 • Płaczliwość i rozdrażnienie

Nasilone objawy skoków rozwojowych u dzieci autystycznych

Każde dziecko inaczej przechodzi przez skoki rozwojowe. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci z autyzmem oraz te będące w spektrum autyzmu. Ze względu na specyficzne funkcjonowanie ich układu nerwowego, skoki rozwojowe mogą mieć u nich znacznie nasilone objawy.

Oprócz typowych oznak, jak niepokój, płaczliwość czy trudności z zasypianiem, mali autycy mogą także doświadczać wzmożonej ucieczki w rutynę i rytuały. Oznacza to, że każda zmiana w harmonogramie dnia będzie powodować u nich silny stres i frustrację.

Dodatkowo u dzieci ze spektrum autyzmu można zaobserwować nasilone reakcje na bodźce sensoryczne. Hałasy, światła i zapachy będą ich przerastać, co spowoduje jeszcze większy niepokój i rozdrażnienie. Dlatego w okresie skoków rozwojowych należy zwrócić szczególną uwagę na ich potrzeby i dostosować otoczenie.

 • Wzmożona potrzeba rutyny
 • Nadwrażliwość na bodźce sensoryczne
 • Silniejsze przeżywanie emocji

Czytaj więcej: Niepokojące sygnały, że twoje dziecko doświadcza hejtu

Wsparcie dziecka przez muzykoterapię w okresie skoków

Zdjęcie Skoki rozwojowe u dzieci: 9 niepokojących objawów, których nie możesz przegapić

Fazy rozwoju dzieci obejmują zarówno postępy w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej oraz intelektualnej. W czasie skoków rozwojowych maluch zdobywa nowe umiejętności, ale jednocześnie musi poradzić sobie z całą gamą towarzyszących temu emocji.

Dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie wspierać dziecko i łagodzić jego niepokoje. Doskonałym sposobem na to jest muzykoterapia. Badania dowiodły, że odpowiednio dobrana muzyka ma zbawienny wpływ na rozwój maluchów. Uspokaja, wycisza i jednocześnie stymuluje percepcję.

Delikatne dźwięki oraz kołysanki pomogą maluchowi odprężyć się i zasnąć. Muzykoterapia ułatwi mu też radzenie sobie z silnymi emocjami towarzyszącymi okresom rozwojowym. Wystarczy odtworzyć odpowiednie utwory, a dziecko od razu się uspokoi i zrelaksuje. To sprawdzony sposób na przetrwanie burzliwych chwil.

Podsumowując, skoki rozwojowe u dzieci są nieuniknione, jednak obserwując uważnie swoje maleństwo, możecie łatwiej rozpoznać towarzyszące im objawy. Odpowiednia reakcja i wsparcie pozwolą wam przejść przez ten czas bez większych problemów. Pamiętajcie też o muzyce, która będzie waszym sprzymierzeńcem w tej małej rewolucji!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
 2. HTTPS i SEO - Czy to jest konieczne?
 3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
 4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
 5. Każda strata to nowy początek: dzieciństwo, młodość, uroda, praca - zmiany, które na nowo nas definiują.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcin Owsiak
Marcin Owsiak

Jako specjalista od mody i stylizacji męskiej, podpowiadam na blogu jak dobierać stroje, dodatki i perfumy, by czuć się pewnie i atrakcyjnie. Doradzam w kreowaniu wizerunku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły