Vanessa została wyróżniona w XXXIII Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. Na konkurs organizowany w Słupsku nadesłano 8390 zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 508 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy, Czech i Ukrainy.

Komisji konkursowej, w której zasiadali pisarze, dziennikarze, literaturoznawcy, historycy literatury i poloniści,  przewodniczyła poetka Wanda Chotomska. Jury, biorąc pod uwagę oryginalność tekstu, literackość pomysłu i talent autora, wyłoniło 126 laureatów ze szkół polskich i 32 ze szkół polonijnych oraz wyróżniło 279 uczniów z naszego kraju i 33 polonijnych w czterech grupach wiekowych w kategoriach: poezja i proza.

Vanessa znalazła się w zaszczytnym gronie 29 uczniów klas I – III gimnazjum  wyróżnionych za jeden z nadesłanych wierszy. Oto on:

Nie mów tak do mnie więcej.

Nie mów tak do mnie, proszę.

Byłeś wszystkim.

Dlaczego stajesz się obcą osobą?

Kimś, kogo nie pamiętam.

 

Tracimy siebie.

Ulatujemy jak dym z papierosa.

 

Uleczyć mogą nas jeszcze spojrzenia.

Oczy są jak księga.

Musielibyśmy tylko nauczyć się czytać,

jak dzieci, od podstaw.

 

Wystarczyłoby na początek.

Wszystkich, którzy chcieliby poznać inne wiersze Vanessy zapraszamy na poziom 300. Na gazetce ściennej Sportowcy są różni, ale na pewno nie próżni prezentujemy kilka z nich.

Młodej Poetce serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów ZSSiO piszących do szuflady zachęcamy do ujawnienia się, bo poezja ma moc,  jest tym, co daje usta rzeczom niemym.

                                                                                                     

                                                                                                                  Agnieszka Mianowska