Trójkąt dramatyczny – jedna z głównych przyczyn nieszczęścia w relacjach

Trójkąt dramatyczny – jedna z głównych przyczyn nieszczęścia w relacjach
Autor Marcin Owsiak
Marcin Owsiak10.05.2024 | 3 min.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się za Twoimi rozczarowaniami w relacjach miłosnych, rodzinnych czy zawodowych? Psychoterapeutka Iwona Firmanty twierdzi, że często winne są trzy role, które nieświadomie odgrywamy: wybawiciela, ofiary i prześladowcy. To mechanizmy obronne, których nauczyliśmy się zazwyczaj w dzieciństwie, by przetrwać w niekorzystnych warunkach. Jednak tkwienie w tym tzw. trójkącie dramatycznym nie daje nam szansy na prawdziwe szczęście.

Rola wybawiciela – od czego się zaczęło?

Bycie wybawicielem to mechanizm obronny, którego nauczyliśmy się zazwyczaj w dzieciństwie. Przyjmowaliśmy na siebie obowiązki dorosłych, kiedy nas zawstydzano lub poniżano za wyrażanie własnych potrzeb. Musieliśmy chować swoje pragnienia, stawiając na pierwszym miejscu potrzeby innych.

Ta rola daje nam wprawdzie siłę i poczucie sensu, ale jednocześnie skazuje nas na rozczarowanie. Ci, których wybawiamy, odrzucają nas bowiem i kwestionują nasze wysiłki. Czujemy się wtedy jak frajerzy, którzy dali z siebie wszystko, a niewiele otrzymali w zamian.

Kobiety często wpadają w pułapkę bycia wybawicielkami swoich partnerów. Zamiast stanąć u boku mężczyzny w jego zmaganiach, przejmują kontrolę i próbują za niego rozwiązać problem. W ten sposób naruszają jego godność i męskość, co prowadzi do napięć w relacji.

Prześladowca i ofiara – mechanizmy obronne

Prześladowcą stajemy się, gdy w dzieciństwie doświadczyliśmy wstydu i pogardy ze strony bliskich. Stłumiliśmy wówczas poczucie bezwartościowości, zastępując je wściekłością. Jako prześladowcy odcinamy się od troski o innych, broniąc zaciekle swoich racji. Atakujemy, obwiniamy, pouczamy i wywyższamy się nad innymi.

Za tą autorytarną postawą kryje się jednak lęk przed ujawnieniem słabości. Dlatego właśnie prześladowca potrzebuje ofiary – kogoś, nad kim może zapanować. Ofiarą z kolei jesteśmy, gdy wychowywano nas w przekonaniu o własnej nieporadności i braku sił.

  • Łatwo wpaść w trójkąt dramatyczny, przeskakując między rolami ofiary, prześladowcy i wybawiciela.
  • Ofiara staje się prześladowcą, obwiniając wybawcę za własną nieporadność.
  • Wybawiciel z kolei zmienia się w prześladowcę, gdy zaczyna postrzegać partnera przez pryzmat jego braków, a nie mocnych stron.

Ten tragiczny trójkąt pociesza tylko pozornie. W rzeczywistości odbiera nam szansę na prawdziwe szczęście w relacjach miłosnych, rodzinnych i zawodowych.

Czytaj więcej: Niezwykłe wyznanie eksperta o Instagramie. Czy bańka pęknie?

Jak wyjść z trójkąta dramatycznego?

Zdjęcie Trójkąt dramatyczny – jedna z głównych przyczyn nieszczęścia w relacjach

Pierwszym krokiem do zamknięcia trójkąta dramatycznego jest uświadomienie sobie, w której roli najczęściej występujemy. Warto przyjrzeć się sytuacjom, w których wchodzimy w rolę wybawiciela, oraz ograniczeniom z dzieciństwa, które doprowadziły nas do tej postawy.

Kolejnym etapem jest akceptacja partnera, rodziców czy współpracowników takimi, jakimi są – ze wszystkimi ich słabościami i mocnymi stronami. Nie możemy zmieniać innych ani naprawiać ich błędów. Musimy pozwolić im realizować własne potrzeby, a sami skupić się na zaspokajaniu naszych pragnień.

W końcu warto nauczyć się pomagać innym w świadomy sposób, nie naruszając ich godności. Zamiast pouczać i narzucać swoje rozwiązania, można delikatnie nakierować drugą osobę na znalezienie własnej drogi, okazując jej szacunek i zaufanie.

Wyjście z trójkąta dramatycznego wymaga czasu i wytrwałości, ale daje szansę na budowanie prawdziwie satysfakcjonujących relacji, opartych na wzajemnym zrozumieniu i akceptacji. Tylko wtedy możliwe staje się osiągnięcie prawdziwego szczęścia.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. Buddyjski mnich i hiszpański psycholog zdradzają sprawdzone sposoby na szczęśliwe życie
  3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Każda strata to nowy początek: dzieciństwo, młodość, uroda, praca - zmiany, które na nowo nas definiują.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcin Owsiak
Marcin Owsiak

Jako specjalista od mody i stylizacji męskiej, podpowiadam na blogu jak dobierać stroje, dodatki i perfumy, by czuć się pewnie i atrakcyjnie. Doradzam w kreowaniu wizerunku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły