UWAGA – WAŻNE INFORMACJE DLA KANDYDATÓW XII LO

Kandydatów do publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie Pomorza obejmuje

rekrutacja elektroniczna na stronie:

nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat

REKRUTACJA  JEST MOŻLIWA W TERMINIE

 od 15 czerwca do 22 czerwca 2020r. do godz. 15.00

Terminy obowiązkowych testów sportowych zawarte są w regulaminie rekrutacji XII LO , który znajduje się na stronie szkoły.

Kandydat  zakłada konto i wprowadza dane do systemu, w tym określa preferencje wyboru szkół, oddziałów.

Do obowiązków  Kandydata należy wprowadzenie ocen i osiągnięć odnotowanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Istnieje możliwość złożenia wniosku wyłącznie drogą elektroniczną pod warunkiem podpisania go poprzez Profil Zaufany  systemu  e-PUAP  Rodzica lub Opiekuna Kandydata.

ZASADY REKRUTACJI

Szanowni Państwo, w związku z zaistniałą sytuacją dot. COVID-19, informujemy, iż w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych istnieje możliwość złożenia wniosku o przyjęcie do szkoły przez kandydata/rodzica elektronicznie.
Wniosek taki, trafi do szkoły, a komisja rekrutacyjna będzie go rozpatrywała tak samo jak wniosek, który został złożony do szkoły w formie papierowej.
Wniosek przesłany elektronicznie będzie można wydrukować i rozpatrywać i przechowywać w postaci papierowej.
Do weryfikacji wniosków przesłanych elektronicznie, komisja rekrutacyjna nie potrzebuje żadnych dodatkowych dostępów (haseł, loginów).

Kryteria diagnostyczne anoreksji:

  • Utrata wagi lub brak przybierania na wadze w okresie wzrostu
  • Silny lek przed przybraniem na wadze
  • Zaburzenia wizerunku własnego ciała
  • Brak trzech kolejnych miesiączek

Jednym z kryteriów rozpoznania jest również wynik BMI, który wynosi poniżej 15. Częściej chorują dziewczęta, początek rozpoznania ma miejsce przed 25 rokiem życia. Chorobę zazwyczaj poprzedza okres niewielkiej nadwagi lub umiarkowane stosowanie diety.

Chęć obniżenia masy ciała do nienaturalnie niskich wartości towarzyszą zmiany w zachowaniu, które zwykle na początku są niedostrzegalne dla otoczenia. Osoby te zaczynają często być nadmiernie aktywne, cechuje je obsesja związana z jedzeniem a samemu przyjmowaniu posiłków towarzyszą zwykle rytuały. Nierzadko również dążą do usuwania skutków jedzenia prowokując wymioty i stosując nadmiernie środki przeczyszczające.

Stają się coraz bardziej zamknięte w sobie. Mniej czasu spędzają wychodząc gdzieś z przyjaciółmi. Ich zachowania maja zazwyczaj końcowo sztywny i nie poddający się modulacji charakter. Staja się często jeszcze bardziej ambitne oraz skrupulatne. Ich czynności poznawcze dotyczące wizerunku własnego ciała są zaburzone- wydaja się sobie grube, choć w ich ciele widoczne są żebra i kości. Osoby dotknięte anoreksją odczuwają wiele dolegliwości fizycznych takich jak: spadek tętna, spadek poziomu cukru we krwi, spadek temperatury ciała, bóle brzucha, uczucie przejedzenia, niedobór estrogenów, opóźniony rozwój seksualny oraz psychicznych: euforia, rozdrażnienie, rozdrażnienie, apatia. Chorzy odmawiają leczenia, bo nie widza jego celowości.

Wielu rodziców zastanawia się dlaczego to dotknęło ich dziecko. Przyczyn może być wiele i tak naprawdę zazwyczaj jest to problem bardzo złożony. Bardzo ważną rolę mogą tu pełnić cechy osobowości dziecka – duże ambicje, skłonność do surowej samokontroli, ograniczanie emocji oraz  przyjmowanie postawy bierno- agresywnej podczas konfliktów. Nierzadko tez rodzinę osoby z anoreksją cechują pewne cechy charakterystyczne:

  • Usidlenie – wszyscy są ze sobą silnie związani, ale jednocześnie każdy jest bardzo samotny
  • Nadopiekuńczość – wszyscy się o siebie troszczą
  • Sztywność – wszelka zmiana jest niebezpieczna i niepożądana

Kiedy rodzic może czuć się zaniepokojony, że z jego dzieckiem dzieje się coś złego i powinien zareagować?

  • Gdy dziecko traci na wadze
  • Zauważy, ze dziecko ogranicza, chowa jedzenie, nie chce spożywać wspólnych posiłków
  • Odmawia jedzenia

 

                                                                          Opracowała : Agnieszka Wałęsa

FOLDER ZSSiO

JESTEŚMY NA FB

Archiwa