Życie z syndromem oszusta: przerażająca prawda o tym, jak czują się zwykli ludzie

Życie z syndromem oszusta: przerażająca prawda o tym, jak czują się zwykli ludzie
Autor Katarzyna Wąs
Katarzyna Wąs01.06.2024 | 3 min.

Pomyśl o swojej ostatniej porażce lub sukcesie. Jak na nie zareagowałeś? Osoby z syndromem oszusta mają tendencję do umniejszania swoich osiągnięć i przypisywania sukcesów czynnikom zewnętrznym, takim jak szczęście czy zbieg okoliczności. Z drugiej strony, w przypadku porażek obwiniają wyłącznie własną niekompetencję. To przerażające, jak zwykli ludzie mogą czuć się oszustami w codziennym życiu.

Mechanizmy działania syndromu oszusta: nadmiarowcy i prokrastynaci

Syndrom oszusta można podzielić na dwie grupy ludzi w zależności od sposobu ich funkcjonowania. Pierwsza grupa to nadmiarowcy, którzy mobilizują wszystkie siły, aby wykonać zadanie jak najlepiej. Nie potrafią zobaczyć świata poza tym celem i poświęcają się całkowicie jego realizacji, co wzmacnia przekonanie, że tylko ciężka praca i wyrzeczenia mogą doprowadzić do sukcesu.

Druga grupa to prokrastynaci, którzy odkładają rzeczy na później, ale i tak czują, że niewykonane zadanie nad nimi wisi. W końcu przychodzi termin i wykonują zadanie w pośpiechu i na wysokim poziomie stresu. Po fakcie obiecują sobie, że już nigdy więcej tak nie będą działać, ale w następnej sytuacji powtarzają ten sam schemat.

Prokrastynacja może być sposobem na obniżenie napięcia stresowego. Jednak w końcu ciało zawsze nas zatrzyma, jeśli głowa nie chce się zatrzymać. Prokrastynaci działają na granicy ryzyka - wystarczy jedna przeszkoda, a nie uda im się wykonać zadania.

Typy osób z syndromem oszusta i sposoby pomocy

Można wyróżnić pięć typów osób z syndromem oszusta: perfekcjonistów, supermęskie, geniuszy, solistów i ekspertów. Każdy z nich ma inne przekonania i mechanizmy działania, ale wszyscy mają tendencję do umniejszania swoich osiągnięć.

  • Perfekcjoniści stawiają sobie bardzo wygórowane cele i kontrolują wszystko nadmiarowo.
  • Supermenki biorą na siebie za dużo obowiązków, aby nadrobić poczucie braku kompetencji.
  • Geniusze uważają, że prawdziwy sukces można osiągnąć tylko dzięki zdolnościom, a nie wysiłkowi.
  • Soliści nigdy nie proszą o pomoc, aby nie ujawnić swojej niewiedzy.
  • Eksperci adekwatnie oceniają swoje kompetencje, ale wierzą, że inni są bardziej kompetentni.

W psychoterapii ważne jest zbadanie źródeł tych przekonań oraz skupienie się na procesie uczenia się, a nie tylko na celu. Psychoterapeutka Patrycja Wójcik radzi, aby próbować świętować sukcesy bliskich z syndromem oszusta i zaproponować im pomoc specjalisty, jeśli nie potrafią sami siebie docenić.

Życie z syndromem oszusta to ciągłe funkcjonowanie w lęku i przekonaniu o własnej niekompetencji. Jednak dzięki właściwej psychoterapii i zrozumieniu mechanizmów działania tego zjawiska, można nauczyć się akceptować swoje osiągnięcia i czerpać z nich satysfakcję.

5 Podobnych Artykułów

  1. Rok osobisty 4 - Dowiedz się więcej o 4 roku numerologicznym i jak go wykorzystać
  2. Buddyjski mnich i hiszpański psycholog zdradzają sprawdzone sposoby na szczęśliwe życie
  3. Najlepsze podłoże pod basen w ogrodzie - porady na co pod basen stelażowy
  4. Odkryj znaczenie Całowania w Czoło - Sekretne Sygnały Miłości i Szacunku
  5. Każda strata to nowy początek: dzieciństwo, młodość, uroda, praca - zmiany, które na nowo nas definiują.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Katarzyna Wąs
Katarzyna Wąs

Jestem dietetykiem i trenerką fitness z 10-letnim stażem. Na blogu dzielę się sprawdzonymi poradami, jak zdrowo się odżywiać, aktywizować i dbać o kondycję. Omawiam zagadnienia związane ze zbilansowaną dietą, treningiem cardio, jogą i pilates w aspekcie poprawy zdrowia i samopoczucia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły